5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagyvonalakban ismertette az ország legnagyobb minisztériumának stratégiáját Palkovics László a Közgazdász-vándorgyűlésen. Átgondolják a kutatásokra fordított kiadásokat, ösztönzik az innovációt, hazacsábítják a külföldön élő magyarokat, fejlesztik a közlekedést, tiszta, okos és megfizethető energiát biztosítanak.

Palkovics László innovációs és technológiai miniszter az 56. Közgazdász-vándorgyűlés nyitó plenáris ülésén elmondta: minisztériuma a körülöttünk zajló innovációs forradalom jelentette kihívásra adott válaszként jött létre – ez a legnagyobb minisztérium, nagyobb, mint az EMMI. Az elkövetkező 12 évre terveztek stratégiát, amely számos ponton épít az MNB és az MKIK javaslataira is - írja a Privátbankár.

Palkovics felvázolta a globális megatrendeket: egyrészt úgy látják, a világgazdaságban súlypontváltozás megy végbe: a központok kelet felé tolódnak és növekszenek is. Másrészt a negyedik ipari / harmadik informatikai forradalom pedig olyan megoldásokat követel, ami az eddigiektől lényegesen különbözik – például mesterséges intelligenciát. Félni ugyan lehet tőlük, de az új technológiák, a digititalizáció nem az ellenségünk, amennyiben okosan használjuk ki őket – lehetőséget teremtenek például olyan feladatok elvégzésére, amelyek most máshonnan veszik el a kapacitást.

Jelenlegi helyzet: alacsony termelékenység, kevés magyar teljesítmény

A kiindulási helyzetet elemezve Palkovics elmondta: a magyar tulajdonú vállalatok súlya a hozzáadott értékhez és az exportban is alacsony a külföldi tulajdonú vállalatokhoz képest – ennek jelentős növelése szükséges. Problémát jelent az is, hogy bár a KKV-k körében is jelentősen nőtt a foglalkoztatottság, a termelékenységben ez a szektor nagyon gyenge, különösen nemzetközi összehasonlításban. Jó hír viszont, hogy a high-tech vállalatok részesedése magas az exportban, ami jó alapot teremt a magas hozzáadott értékű tevékenységek arányának növelésére a termelésben.

Palkovics László
Palkovics László

Palkovics itt felvetette: gyakran éri kritika azért a kormányt, mert támogatja az összeszerelő üzemeket. Ez a tevékenység azonban igenis nagy hozzáadott értéket jelent, aki nem hiszi, nézzen csak meg egy BMW-gyárat – mondta a miniszter. Ráadásul az összeszereléssel együtt más tevékenységeket is hoznak a külföldi cégek Magyarországra, az autóipai K+F magas szintje például erre jó példa.

Innovációra nagy szükségünk lenne

A magyar vállalatok jelentős része nem rendelkezik saját fejlesztésű termékkel, ami kiszolgáltatottságot jelent – mondta a minsizter. 2017-ben az EU innovációs rangsorában csak 22. helyen állt Magyarország, csakúgy, mint 2010-ben – ez annak következménye, hogy nagyszámú KKV-nak nincs fejlesztési kapacitása, az egyetemek, kutatóintézetek pedig nem támogatták ebben a vállalatokat, ezért ezen a téren változásra van szükség.

2002 óta nominálértéken jelentősen nőtt a K+F-re fordított összeg Magyarországon, azonban a GDP arányában volt olyan év, amikor csökkent – ez az EU-s források struktúrájának változása miatt volt 2016-ban, és fontos figyelmeztetést hordoz arról, hogy a finanszírozási rendszerünk nem optimális. 

Magyarország 2020-ra a bruttó hazai termék (GDP) 1,8 százalékát akarja kutatás-fejlesztésre költeni, ennek eléréséhez 2017-hez képest 330 milliárd forinttal több forrás szükséges - mondta Palkovics. 

A felsőoktatási és a költségvetési kutatóhhelyek által felhasznált K+F ráfordítások nagyjából 10 éve nem változnak, miközben a vállalatoknál a költés jelentősen emelkedett – a közösségi finanszírozású K+F kutatások ügyében az államnak sok teendője van. Az innovációs alap mellett egy kutatási alapot is létrehoz a kormány.

A BMW és társai miatt jönnek haza a magyarok?

A cél az, hogy legyen jó Magyarországon élni és dolgozni – Palkovics László szerint a BMW és hasonló beruházások felerősítik majd a külföldre távozott munkaerő visszaáramlását. Bár a fiatalok körében valóban sokan vándorolnak külföldre, a külföldön élő magyarok 6 százalékos aránya a miniszter szerint egyáltalán nem kirívó nemzetközi összehasonlításban.

Négy stratégiai terület

Négy olyan stratégiai területet fogalmaztak meg, amely a minisztériumhoz tartozik:

1. kreatív magyarok, innovatív vállalkozások – ide tartozik egyebek mellett a kutatási rendszer átalakítása, szakképzési rendszer átalakítása,

2. gyors és biztonságos közlekedési rendszer – vannak jó adottságok, de vannak még feladatok – például intermodális csomópontok, konténerterminálok kialakítása

3. tiszta, okos és megfizethető energia kérdésköre – a rezsicsökkentés mellett kitart a kormány, de ennek vannak határai;  jön az okos rezsicsökkentés, amikor a felhasznált energia mennyisége csökken

4. tiszta ország – fenntarthatósági rendszerek, víz, hulladék

A gazdasági stratégia központi eleme a magyar tulajdonú vállalatok erősítése – a termelékenység, az innovációs képesség fejlesztése. Ezt jogszabálymódosítások, ösztönzőrendszerek, támogatások segítségével érik majd el. Palkovics László azt ígérte: nem csak forrásokat, hanem támogatást, üzleti lehetőségeket is biztosítanának a magyar cégeknek ehhez.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!