Mindenszentek, halottak napja – tömegek indulnak el a temetők felé, hogy elhunyt szeretteiket meglátogassák. Valószínűleg az emberiség történelmével egyidős a halottak kultusza, és ez minden kultúrában megtalálható.
Magyarországon 2000 óta munkaszüneti nap mindenszentek ünnepe, azaz november 1-je, és ebben az évben van akkora szerencsénk, hogy
a temetőlátogatás kora a munkanap-áthelyezések miatt egy hosszú hétvége része lett.
Így azután talán nem is lesz akkora tömeg a temetőkben, mintha egy vagy két napra oszlana el a temetőlátogatók sokasága.
Mert bár a „zarándoklat” elhunytjaink sírjához az egyik legbensőségesebb esemény, ha sokan gyűlünk össze, akkor bizony nagyon is profanizálódhat a helyzet, és
türelmetlenségünk konfliktusokat képes szülni – ami nagyon nem illik az emléknaphoz.
Saját tapasztalat, hogy a fővárosi Új köztemető bejáratánál feltorlódnak az autók. Szerencsére a temetőlátogatók elsöprő többsége kulturált személy, nincs dudálás, kiabálás, és talán nem is fordul meg senki fejében a „sok hülye autós, még a vécére is kocsival megy?” gondolata. Mert bizony a nyolcvanpluszos Manci néni nem biztos, hogy van olyan fizikai vagy egészségi állapotban, hogy közösségi közlekedéssel látogassa meg néhai férje, Jóska bácsi sírját, így hát megkéri gyerekeit, unokáit, hogy vigyék már ki őt a temetőbe a családi Suzukival.
Arra viszont számítsunk, hogy parkolás nem lesz egyszerű! A legtöbb temetőbe halottak napja környékén nem lehet behajtani autóval (kivétel például az Új köztemető), ezért a környéken kell parkolóhelyet keresni. Az Új köztemetőbe történő behajtáskor pedig a szokásos, 280 forintos díjat kell kifizetni.
Viszont ha fiatalabbként bírjuk szuflával, akkor inkább üljünk fel buszra, villamosra, és a közösségi közlekedés használatával közelítsük meg a sírkerteket! Sőt, mivel úgy tűnik, nem lesz farkasordító hideg sem, akár a bicikli használata sem elvetendő ötlet.
A fővárosi temetőkhöz közlekedő járatokat ilyenkor rendszeresen sűríti is a BKK,
tehát nem kell félni attól, hogy „heringjáraton” találjuk magunkat.
A tömegjelenetek elkerüléséért a temetők is a lehető legtöbbet megteszik, ez érezhető. A leglátogatottabb sírkertek környékén rendőrök segítik a forgalmat, míg maguk a temetők hosszabb nyitvatartással próbálják csökkenteni a tömegjelenetek veszélyét. A Budapesti Temetkezési Intézet tájékoztatása szerint például
a fővárosi sírkertek ezeken a napokon két órával tovább lesznek nyitva, a hozzátartozók reggel 7 és este 20 óra között kereshetik fel a nyughelyeket.
És ha megérkeztünk a temetőbe, akkor nyilván nem megyünk üres kézzel, elő a pénztárcát! Az árak változatosak, az Óbudai temetőnél idén
a szálas virágok 600 forintnál kezdődnek, a rózsa 1000 forint.
Pici mohakoszorúért 2000 forintot kell fizetni, a kisebb sírcsokor 3500, a nagyobb 4500 forint. Manci néni pedig bizony eléggé elszomorodik, hogy a 45 év tanárnői munka után járó „indokolatlanul magas” százötvenháromezres nyugdíjának elég jelentős részét ott kell hagynia a temetői virágüzletben, ha egy koszorút vinne Jóska bácsi sírjára, mert
a legegyszerűbb, mindössze néhány tobozzal díszített csokor is 4500 forint, a mutatósabbak 8-9 ezerbe kerülnek, de akad 12 ezer forintos sírdísz is.
Az ugyancsak a fővárosban, Rákoskeresztúron felvő Új köztemetőben ehhez hasonló árakat tapasztaltunk. Ez összességében azt jelenti, hogy
idén a tavalyi évhez képest nagyjából 10-15 százalékkal drágultak meg a temetői virágdíszek.
Természetesen több sírt is meg kell látogatni, és Manci néni becsületes volt világéletében, a legnehezebb anyagi körülmények között sem fordult meg a fejében, hogy a szomszéd sírokról lopkodja össze a virágot.
A síroknál végre nem zavar senki és semmi,
mi se zavarjunk másokat hangos beszéddel! Az ott és akkor a csendes emlékezés, imádkozás helye és ideje.
A sír letakarítása, rendbetétele, feldíszítése, a mécsesgyújtás csupán néhány percet vesz igénybe, a többit lélekben elhunytainkkal tölthetjük. Szürkületkor pedig a pislákoló gyertyákkal, mécsesekkel megvilágított virágos sírkert az egyik leggyönyörűbb látványt nyújthatja.