4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A 45 évestől 65 évesig terjedő életkorhoz tartozók, azaz a baby boomerek utolsó évjáratai és az X generáció tagjai súlyos negatív sztereotípiákkal kerülnek szembe, amikor állást keresnek.

A kor szerinti diszkrimináció régi jelensége a munkaerőpiacnak az egész világon, ám a koronavírus-járvány idején történt nagy elbocsátások és a gyors technológiai fejlődés különösen súlyosan érinti az X generáció, azaz az 1960-as évek közepe és 1980 között született korosztály tagjait. Magyarországon ők voltak a rendszerváltás ifjú „forradalmárai".

Baj van a munkaerőpiacon?
Baj van a munkaerőpiacon?
Fotó: Pexels

Az 50 éven felüliek problémáival foglalkozó amerikai AARP civil szervezet 2022-ben készült - BBC által idézett - felmérése szerint a 40-65 éves korúak 80 százaléka tapasztalt környezetében vagy volt érintett személyesen kor szerinti hátrányos megkülönböztetésben. A szervezet 2003 óta végez hasonló vizsgálatokat, de ilyen magas arányt még nem tapasztalt.

Maradnának az idősebbek

A 44 és 59 év közöttiek egyre nehezebben találnak munkát. Ennek egyik fontos oka, hogy a náluk egy generációval idősebb baby boomerek halogatják a nyugdíjba vonulást. Ugyanakkor, ha megnyílik egy-egy álláslehetőség, akkor sem kerülnek jobb helyzetbe. Ekkor ugyanis jó eséllyel elszenvedik a kor szerinti diszkriminációt. A munkaadók úgy vélik, hogy a felgyorsult technológiai fejlődés közepette nem ők a megfelelő jelöltek az üres állások, főként a vezetői posztok betöltésére.

Szakértők szerint ez a hozzáállás erősen eltúlozza ennek a korosztálynak a gyengeségeit, sőt az is lehet, hogy teljesen téves. A helyzet még súlyosabbnak tűnik annak alapján, amire Christina Matz professzor, a Boston College School of Social Work egyetem Center on Aging and Work kutatóintézetének vezetője hívja fel a figyelmet.

A szakértő szerint a középgeneráció egy úgynevezett háromemeletes szendvicsben van életének jelenlegi szakaszában.

  • Az első présben olyan felelősségek hárulnak rá, mint gyermekei nevelése és egyre idősebb szüleinek gondozása.
  • A másodikban magas számlákat kell fizetni, akár az előbbivel összefüggésben, akár hiteltartozások miatt.
  • A harmadik nyomás pedig az, ha nem figyelnek, könnyen elveszhet karrierjük lendülete.

Ezeket a gondokat fejeli meg, hogy vagy nem tartják őket eléggé jónak az óriási technológiai változások követéséhez vagy kevésnek tartják tapasztalataikat ahhoz, hogy nem sokkal idősebb vezető kollégáik helyére lépjenek. Matz szerint megrekedtek valahol középen, lényegében a senki földjén. A kor szerinti diszkrimináció ugyan számos országban törvénybe ütközik, ám szinte lehetetlen bizonyítani.

Tudományos kutatások szerint a 45 és 65 éves közötti korosztályok tagjaival kapcsolatban számos sztereotípia alakult ki. A legfontosabb, hogy kedvesnek, de lomha gondolkodásúnak tartják őket – mondta Matz.

Az utóbbi a lassúság mellett az is jelenti, hogy nem értenek az újdonságokhoz. A nőket ezenfelül még az is terheli, hogy azt gondolják róluk, elviszi energiájukat a gyereknevelés. Idősebbnek és nőnek lenni kétszeres hátrányt jelent – ez cseppet sem változott az elmúlt évtizedekben. Anne Burmeister, a rotterdami Erasmus University professzora közölte, hogy a fejlett országok társadalmának elöregedése idején különösen nagy baj, ezek a sztereotípiák szűkítik a munkaerőpiacot. Ráadásul az idősebbeknek vannak előnyeik: általában jobb a munkamoráljuk, kevesebbet hiányoznak és lelkileg kiegyensúlyozottabbak.

Jobbak az idősebbek, mint amit gondolnak róluk

Az X generáció tagjai jobban alkalmazkodnak az újdonságokhoz, mint amit gondolnak róluk – mondta Adrian Porter karrier-tanácsadó, aki maga is ehhez a korosztályhoz tartozik. A munkaadók gyakran tévesen tesznek egyenlőségjelet a fiatal kor és a digitális készségek közé.

Igaz ugyan, hogy az 1980 és 1995 között születetteket átfogó millenniumi generáció és az ezt követő Z generáció tagjai az internet és a közösségi média korszakában nőttek fel, ám az X generációhoz tartozóknak is alkalmazkodniuk kellett a nagy digitális átálláshoz karrierjük során.

A szakember közölte: „Akkor léptünk a munkaerőpiacra, amikor az e-mail újdonság volt. Ezután meg kellett tanulnunk az internet, a Web 2.0 használatát és most jön a mesterséget intelligencia. Az X generációnak nem volt más lehetősége, mint hogy a munkaerőpiaci túlélés érdekében alkalmazkodjon az állandó technológiai fejlődéshez."

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!