3p

Mégsem jövő héten dönt az uniós pénzek ügyében benyújtott magyar reformokról a Bizottság.

A várttal ellentétben valószínűleg nem fog ítéletet mondani jövő héten az Európai Bizottság az uniós pénzek ügyében hozott magyar reformokról, írja a Bloomberg az ügyet ismerő forrásaira hivatkozva. Korábban még olyan értesülések láttak napvilágot, hogy november 22-én közli döntését a brüsszeli testület a magyar kormány által az uniós pénzek lehívása érdekében tett korrupcióellenes lépésekről.

Az amerikai hírügynökség emlékeztet: amennyiben valóban nem lesz döntés a november 22-i bizottsági ülésen, akkor az uniós pénzügyminisztereknek nagyon kevés idejük marad a bizottsági álláspont kiértékelésére idei utolsó ülésükig, december 6-ig.

Amennyiben pedig az európai állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács év végéig nem hagyja jóvá az uniós Helyreállítási Alapból Magyarországnak járó források elköltésére benyújtott magyar tervet, akkor Magyarország elveszíti ezeknek a forrásoknak a 70 százalékát. A potenciális veszteség 4,1 milliárd euró. 

Uniós diplomaták szerint több tagállam (köztük Hollandia, Svédország, Finnország és Dánia) világossá tette, hogy időre van szüksége a magyar terv kiértékeléséhez.

Mint ismert, Magyarország mintegy 1,5 éve nem tudja lehívni a Helyreállítási Alapból neki járó pénzeket. Egyelőre nincs megállapodás Brüsszel és a magyar kormány között  a 2021-2027 közötti uniós kohéziós pénzekről sem (a magyar agrárpolitikai tervet viszont november első felében jóváhagyta a Bizottság), valamint újabb uniós pénzek befagyasztásával fenyegető jogállamisági eljárás is folyik Magyarország ellen.

Utóbbi eljárásban a Bizottság szeptemberben forrásbefagyasztásra tett javaslatot. A végső döntés ebben a kérdésben is az Európai Tanács kezében van, amely minősített többséggel határoz majd a bizottsági ajánlásról december 19-ig.

A magyar kormány azt közölte, hogy 17 vállalásban állapodott meg az Európai Bizottsággal a szankciók elkerülése érdekében. Ezek között van az Integrációs Hatóság felállítása, az ehhez rendelt korrupcióellenes munkacsoport létrehozása, a korrupcióellenes keretrendszer erősítése, az uniós támogatások átlátható felhasználásának biztosítása, az uniós forrásokból finanszírozott egyajánlatos közbeszerzési eljárások számának csökkentése és cselekvési terv elfogadását a közbeszerzési verseny fokozása érdekében. A magyar Parlament már elfogadta a mindehhez szükséges törvényjavaslatokat.  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!