4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16.

Részletek és jelentkezés

Az orosz invázió elől menekülő ukránok közül sokan majd mindenüket hátrahagyva jöttek el a hazájukból. A menekültek egy része viszont szállodákban vagy fizetős magánszállásokon próbálta átvészelni a háborús időszakot. Más adatok ugyanakkor azt jelzik, hogy az ukránok egy része vagy hazament, vagy tovább állt Nyugatra.

Csütörtök reggel tette közzé a KSH az áprilisi turisztikai adatokat, amelyek szerint a belföldi vendégek száma több mint hét és félszeresére, a vendégéjszakáké csaknem öt és félszeresére növekedett. A vendégek száma 384 ezer, az eltöltött vendégéjszakáké 844 ezer volt. Az éjszakák 76 százalékát szállodákban töltötték, számuk az egy évvel korábbihoz viszonyítva hétszeresére emelkedett. A panziókban és a közösségi szálláshelyeken a forgalom 2,4-, illetve 2,9-szeresére nőtt a tavaly áprilisihoz képest. A legnépszerűbb turisztikai régiók a Balaton és a Budapest–Közép-Duna-vidék voltak, ahol a belföldivendég-éjszakák 22, illetve 17 százalékát regisztrálták.

A jelentés kitér külföldi vendégekre is, akiknek a száma több mint tizenkétszeresére, a vendégéjszakáké közel kilenc és félszeresére emelkedett. A szálláshelyekre érkezett 313 ezer vendég összesen 822 ezer vendégéjszakát töltött el. A vendégéjszakák 84 százalékát szállodában töltötték, ez több mint tizenegyszeres bővülés 2021 áprilisához mérten. A legnépszerűbb turisztikai régió a Budapest–Közép-Duna-vidék volt, ott a külföldivendég-éjszakák 64 százalékát regisztrálták.

A KSH kommentárja persze hozzáteszi, hogy elsősorban a járványügyi korlátozások miatti alacsony bázis következtében láthattunk az egy évvel korábbi adatokhoz képest jelentős fellendülést. Ha a Covid előtti időszakkal vetjük össze a most közzétett számokat, akkor azt láthatjuk, hogy 2019. áprilisi értéktől még mindig nagyon erős, 30 százalék körüli a lemaradás mind vendégszámban, mind a vendégéjszakák számában.

A belföldi vendégforgalom alakulása esetén leginkább a meglóduló inflációval és az ezzel párhuzamosan dráguló szálláshely és vendéglátási árak emelkedésével magyarázható.

A külföldi számok viszont elsőre akár meglepőnek is tűnhetnek. Arról szóltak ugyanis korábban a hírek, hogy az orosz-ukrán háború sokakat eltántorított attól, hogy a régióba, így Magyarországra utazzanak.

Ráadásul a gyakorlati tapasztalatok is gyengécske külföldi vendégforgalmat mutattak. A határon túlról érkező turisták által kedvelt helyeken ugyan érzékelhető volt, hogy a korábbi „nihil” után valami megmozdult, de jelentős turistaforgalmat nem lehetett érzékelni. Ennek ellenére a hivatalos számok szerint a pandémia előtti időszak kétharmadát elérte a vendégéjszakák száma.

Hogy az okot feltárjuk megnéztük a legfontosabb küldő országok elmúlt hónapok statisztikáit.

Amint látszik, a hagyományosan sok vendéget küldő államok forgalma nem indokolja a folyamatokat,

sőt, a háború kitörését követően az orosz vendégek gyakorlatilag eltűntek, és Olaszországból érkezőknél is a korábbi vendégéjszaka töredékét mérték a statisztikák. De összességében is az látszódik, hogy Ausztriát és Csehországot kivéve az átlagnál nagyobb volt a visszaesés mértéke.

Felmerül tehát, hogy honnan jöhettek nagyobb számban vendégek, akik mérsékelni tudták a pandémia előtti időszakkal összevetve a vendégszám csökkenést. A cikk előzményei alapján persze könnyű kitalálni, de lássuk a számokat.

Amint az az ábrán látszik különösen márciusban volt látványos az ukrán „turisták” megugrása. Valamilyen szinten paradoxon, hogy a vendégéjszakákat nézve az országok rangsorában az onnan érkező menekültek révén Ukrajna lett az első. A márciusban regisztrált 135 ezer vendégéjszaka egyébként korábban ukrán viszonylatban fél évnyi mennyiségnek felel meg. Ráadásul ez a korábbi márciusi adatokat végigböngészve is kimagasló, hiszen sem a németországi, sem a brit turisták esetében nem láthattunk ilyen értéket.

Az adatokból feltételezhető az is, hogy az elhúzódó harcokat látva a menekültek egy része elhagyta, nem csak az igénybe vett magyarországi szálláshelyet, hanem vélhetőleg az országunkat is. Azt egyébként más adatsorok is alátámasztják, hogy a nyugat-ukrajnai, kijevi területekről menekülők közül többen visszamehettek a hazájukba. Emellett – más forrásokból - az is kiderült, hogy akik nem tértek vissza Ukrajnában, azok közül sokan Nyugat-Európába vagy Észak-Amerikába mentek tovább Magyarországról, illetve a hazánkban maradók közül többen a szálláshelyeket albérletre cserélték.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!