2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Századvég elemzője szerint Oroszország nem fog gázt szállítani Európának, a szolidaritás pedig azt eredményezheti, hogy a felelősen gazdálkodó országoknak kellene gázt adniuk a felelőtlenül gazdálkodók számára.

Nem várható, hogy az Európai Unió gázpiaci problémái közép- és hosszú távon megoldódnak – vélekedett a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. energia- és klímapolitikai üzletágának vezetője a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában. Hortay Olivér rámutatott:

a következő szezonban Európában már nem lesz elég gáz, mert Oroszország várhatóan nem fog szállítani.

A szakember beszélt arról is, hogy a közös gázbeszerzés fél éve az európai döntéshozók asztalán van. A kérdés az, hogy kötelező legyen vagy önkéntes. Orbán Viktor miniszterelnök nem tartja jó ötletnek a közös gázbeszerzés kötelezővé tételét, de számos másik tagállam is így van ezzel, ugyanis akkor

veszélybe kerülhetnek előnyös szerződések.

A közös uniós vakcinabeszerzés tapasztalataiból kiindulva felvetődik a kérdés, hogy ez hatékony, olcsó és biztonságos megoldás-e – mondta Hortay Olivér. Ez tulajdonképpen egy vásárlói kartell, amely akkor működik, ha van közös cél. Kérdés, hogy a közös beszerzést koordináló Európai Bizottság képes lesz-e a politikai célt, az orosz energiaimporttól való függetlenedést háttérbe szorítva csak a közös célra, a minél olcsóbb gázbeszerzésre koncentrálni. Aggályos, hogy ez sikerülhet-e – fűzte hozzá.

Magyarországnak hosszú távú gázszerződése van a Gazprommal (Fotó: Pixabay)
Magyarországnak hosszú távú gázszerződése van a Gazprommal (Fotó: Pixabay)

Az uniós szolidaritás problémája kapcsán a szakember elmondta: a tervek szerint

gázveszélyhelyzet esetén a nagy tározókkal rendelkező országoknak kötelezővé tennék gáz átadását,

ami azt eredményezhetné, hogy a felelősen gazdálkodók a felelőtleneknek kellene, hogy adjanak gázt, akár a saját állampolgáraik rovására is.

Hortay Olivér beszélt arról is, hogy Németország szén, gáz és kőolaj nélkül próbál fejlett ipari ország lenni, ami a jelenlegi technikai feltételek mellett még nem látszik megvalósíthatónak, így kérdésessé válhat az ottani ellátásbiztonság.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!