- Oroszország karácsonykor megkezdheti csapatainak kivonását Ukrajna területéről, és ezzel megmutathatja, hogy képes lemondani az agresszióról - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn G7 országcsoport vezetőihez videokapcsolaton keresztül intézett beszédében.
"Azt javasoljuk, hogy Oroszország tegyen egy konkrét, érdemi lépést a diplomáciai rendezés felé, amelyről Moszkvában oly gyakran beszélnek. Olyan ünnepek jönnek, amelyeket több milliárd ember ünnepel: a Gergely-naptár szerinti karácsony, az újév, és a Julián naptár szerinti karácsony. Ez az az idő, amikor a normális emberek a békére gondolnak, nem az agresszióra. Azt javaslom, hogy Oroszország legalább próbálja meg bizonyítani, hogy képes visszautasítani az agressziót. Helyes lenne idén karácsonykor megkezdeni az orosz csapatok kivonását Ukrajna nemzetközileg elismert területéről" - fejtette ki Zelenszkij.
Hozzátette, hogy ha Oroszország végrehajtja a csapatai kivonását Ukrajnából, akkor éppen ezzel biztosítja a harci cselekmények leállását is. - Továbbra is súlyos harcok folynak Bahmut és Avdiivka településeknél a Donbászban Kelet-Ukrajnában. Hétfő esti ukrán közlések szerint az ukrán hadsereg visszaverte az orosz hadsereg támadásait.
- Rakétákkal támadták a Dnyeper torkolatánál fekvő, dél-ukrajnai Herszont az orosz csapatok. Halálos áldozatok és sérültek is vannak ukrán közlések szerint.
- Az Európai Unió további iráni személyeket és szervezeteket vett szankciós intézkedések hatálya alá az Oroszországnak szállított, és általa Ukrajnában bevetett drónok, valamint az iráni tüntetések vérbe fojtása miatt - közölték az uniós tagállamok külügyminisztereinek hétfői brüsszeli ülése után.
A külügyminiszterek négy iráni embert és szintén négy iráni szervezetet vettek szankciós jegyzékbe az Oroszország által az ukrajnai háborúban használt drónok (UAV) fejlesztésében és szállításában betöltött szerepük miatt.
- A világ legfejlettebb iparú demokráciáit összefogó G7 csoport fontos lépést tett az orosz kőolaj hordónkénti 60 dolláros árplafonjának bevezetésével - jelentette ki Olaf Scholz német kancellár hétfőn Berlinben.
Kiemelte, hogy a soros német elnökség irányításával dolgozó hetek továbbra is "erős gazdasági nyomást" fejtenek ki az Ukrajnára támadó Oroszországra, és az ársapka bevezetésével fontos lépést tettek az olajexportból származó orosz állami bevétel csökkentéshez.
A csoport erőfeszítései a kőolaj nemzetközi piacának stabilitását és a "túlságosan magas árak" csökkentését is szolgálják, a kevésbé fejlett országok, a "globális dél" érdekében is - fejtette ki a német kancellár, hozzátéve: a hetek azért is dolgoznak, hogy "megvédjék a leggyengébbeket a háború hatásaitól".
- A soros német elnökség tervezett utolsó csúcsszintű megbeszélésén arról is megállapodtak, hogy kialakítanak egy "platformot" az Ukrajnának nyújtott pénzügyi támogatás összehangolásáról - mondta Olaf Scholz.
A háború utáni ukrajnai újjáépítés a Nyugat-Európa második világháború utáni újjáépítését szolgáló nemzetközi segélyprogramhoz, a Marshall-tervhez mérhető feladat lesz - tette hozzá.
(Forrás: MTI, Spiegel)
Súlyos harcok a Donbászban, Herszont is lőtte az orosz hadsereg
Ez történt az orosz-ukrán háborúban és ahhoz kapcsolódóan az elmúlt órákban.