4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Fokozta az ütemet a magyar lízingpiac: az első félévben a finanszírozott összeg elérte a 329 milliárd forintot, ami egyrészt sokéves csúcs, másrészt 18 százalékos növekedést jelent éves szinten és meghaladja az első negyedévben elért 16 százalékos növekedést. A Magyar Lízingszövetség szerint a bővülés elsősorban a továbbra is nagyon jól szereplő járműfinanszírozásnak köszönhető, de növekedés volt a termelőeszközöknél is.

A gazdasági növekedés, a jelentősen bővülő járműpiac két számjegyű növekedéshez segítette a magyar lízingpiacot. Az első félévben a Magyar Lízingszövetség tagvállalatainál az új kihelyezések összege 329 milliárd forintra rúgott. Ez éves szinten 18 százalékos növekedést jelent és meghaladja az első negyedévben elért 16 százalékos bővülést, illetve sokéves rekordot jelent. A lízingvállalatok teljes portfóliója továbbra is stabil, a félév végén 1300 milliárd forintot tett ki. Növekedést mutat a kiskereskedelmi autófinanszírozási portfólió mellett a haszongépjárművekhez és az egyéb gépekhez kötődő kitettség is.

Nyikos Katalin, a Magyar Lízingszövetség elnöke elmondta: „A gazdasági környezet kedvező, a GDP várhatóan jelentős bővül és a vállalkozások beruházási kedve javult. Ugyanakkor a kamatemelési várakozások fokozódtak, a forintalapú konstrukciók kamata az utóbbi hónapokban nőtt, főként az agrárfinanszírozásban. Az emelkedő kamatszint ellenére nagyon erős félévet zárt a lízingpiac". 

Továbbra is a járművek húzzák leginkább a piacot

A különböző lízingpiaci szegmenseket vizsgálva kiderül, hogy a járműpiac növekedése nagyban hozzájárul a lízingpiaci fejlődéshez. A személy- és kisteherautóknál a finanszírozott összeg kiemelkedő mértékben, 40 százalékkal közel 119 milliárd forintra emelkedett. Ezen belül a magánszemélyek újautó-beszerzéseit 17,2 milliárd forint értékben finanszírozták a lízingcégek, ami szintén 40 százalékos emelkedésnek felel meg. 

Bár a járműpiacinál kisebb mértékben, de így is két számjegyű növekedés volt a flottaszegmensben: a finanszírozott összeg 12 százalékkal közel 40 milliárd forintra nőtt. 

Vitték a termelőeszközöket is

A gépeket és berendezéseket, valamint haszonjárműveket magában foglaló eszközfinanszírozásban a finanszírozott összeg 168,6 milliárd forintra rúgott az első félévben. „Ez a teljes lízingpiac 18 százalékos növekedésénél alacsonyabb, 7 százalékos bővülést jelent. Elsősorban a nagyhaszongépjárművek hozták a növekedést, a gépek inkább tartották a korábbi év kiemelkedően magas szintjét. Fontos hangsúlyozni, hogy a gépeknél és berendezéseknél több uniós pályázat volt folyamatban az első félévben, amelyek hatása csak a második félévben lesz látható a lízingpiaci számokban" – mondta Nyikos Katalin. 

A Lízingszövetség összefoglalójából kiderül az is, hogy a 2014 óta az egyik legstabilabb lízingpiaci szegmensben, a mezőgazdaságigép-finanszírozásban a kihelyezett összeg 2018 első felében 39,3 milliárd forint volt. Ez pedig éves szinten közel 12 százalékkal haladja meg az egyébként magas bázist. A magyarországi építőipari boommal összhangban az építőipari gépeknél 33 százalékkal 11,1 milliárd forintra nőtt a lízingcégek által kihelyezett összeg. Az állami infrastrukturális beruházásoknak és a lakásépítés talpra állásának köszönhetően az építőiparigép-lízingnél az év hátralévő részében további bővülésre lehet számítani. A féléves adatokból kiderül az is, hogy az IT-szegmens és az ingatlanlízing egyre marginálisabb szerepet tölt be a piacon.

Mire számít a lízingpiac?

Nyikos Katalin közölte: „Miután a második félév beruházási szempontból általában erősebb, a jelentős növekedéssel zárult félév után folytatódhat a bővülés a lízingpiacon, a járműpiacon pedig továbbra is megerősödött keresletre számítunk. Az emelkedő gazdasági teljesítmény, a beruházások felfutása kedvez a lízingfinanszírozásnak. Az emelkedő kamatkörnyezet azonban óvatosságra inti beruházási döntéseiknél a lízingpiaci szereplőket."

A piaci kamatemelkedést némileg kompenzálhatják az alternatív megoldások, például az új – államilag támogatott – EXIM-es programok, amelyek kedvező refinanszírozási hátteret adhatnak a lízingcégeknek. Összességében a Magyar Lízingszövetség arra számít, hogy az év egészében a finanszírozott összeg akár 20 százalékkal növekedhet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!