5p

Ma van a Rákellenes Világnap, de ünneplésre semmi okunk: az Európai Unión belül 2018-ban Magyarországon volt a legmagasabb a diagnosztizált daganatos megbetegedések száma. Ugyanakkor az egyre hatékonyabb terápiáknak és diagnosztikának köszönhetően a folyamatosan javuló túlélési esélyek mégis egy reménytelibb jövő felé mutatnak.

2018-ban hazánkban százezer lakosra vetítve 700 főnél diagnosztizáltak rákot, s ugyanebben az időszakban szintén százezer emberből 350-en haltak meg valamilyen daganat következtében. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) közleménye utal friss tanulmányára, melyben kifejtik, hogy a betegútszervezésen alapuló onkológiai ellátás hozzájárulhat a magyar daganatos betegek hatékonyabb, betegbarát ellátásához és a szakemberek terheinek csökkentéséhez.  

Az innovatív gyógyszereké a jövő. Fotó: depositphotos.com
Az innovatív gyógyszereké a jövő. Fotó: depositphotos.com

Dr. Holchacker Péter, az AIPM igazgatója rámutat, a betegút-alapú megközelítés nemzetközileg kipróbált, költséghatékony gyakorlata bizonyítottan hozzájárul az onkológiai ellátás eredménymutatóinak javításához, melynek megvalósításához az AIPM a következő szakmai javaslatokat teszi:

1. Intézményi onko-koordinátorok alkalmazása

A páciensek számára az onkológiai ellátás során az egyik legkritikusabb pont az idő: az előjegyzések ütemezése, várólisták hossza. A centrumszintű betegútszervezés biztosíthatja az onkológiai betegek számára a gyorsabb, jobb színvonalú és egyenletesebb minőségű ellátást, valamint a kiszámíthatóságot. Az onko-koordinátorok feladata a betegek szükséges vizsgálatainak megszervezése, az időpontegyeztetés és -foglalás, együttműködés a szakrendelésekkel, illetve a leletek, dokumentáció kezelése, adminisztrálása.

2. E-beutaló bevezetése

Nemzetközi tapasztalatok alapján az elektronikus formátum elterjedésével csökken a várakozási idő, a felesleges orvos-beteg találkozók száma, javul az ellátók közötti kommunikáció. Az elektronikus beutaló támogatja a folyamatok standardizálását, a szakorvosok és a koordinátorok munkáját az adminisztrációs terhek csökkentésével és a dokumentáció minőségének javításával is segíti.

3. Teleradiológia napi gyakorlatának bevezetése

Szintén a várólista csökkentését, valamint az időben történő diagnózis felállítását segíti a teleradiológia bevezetése. A teleradiológia (egy adott helyen elkészült radiológiai kép elektronikus úton történő továbbítása) lehetővé teszi a radiológiai leletezést kapacitáshiánnyal küzdő intézményben is.

Szerencsére a gyógyszerek innovációja soha nem látott ütemben zajlik: napjainkban 7 ezer új készítmény áll reményteli fejlesztés alatt, ezen belül több mint 1800 kifejezetten onkológiai betegségek kezelését célozza. Ezért is fontos, hogy megfelelő állami források biztosításával kiszámítható, átlátható és rendszeres társadalombiztosítási támogatási döntésekkel ebben a tekintetben is érvényre juthassanak a betegek érdekei, és az új terápiák mihamarabb elérhetővé váljanak Magyarországon – tette hozzá az igazgató.

Az innovatív gyógyszergyártók ezért üdvözölték az egészségügyi kormányzat év végi, több terápiás területet érintő, összesen 26 új gyógyszerkészítmény, illetve indikáció támogatásba történő befogadásáról szóló döntését, de ezzel együtt a befogadási rendszer egyszerűsítésére és a további befogadások gördülékenyebbé tételére is szükség lenne.

Egy innovatív gyógyszer kifejlesztési költsége ma már meghaladja a kétmilliárd eurót, és legkevesebb 10 évig tart. A Magyarországon végzett gyógyszerfejlesztési klinikai vizsgálatok döntő többsége az innovatív gyártók megbízásából indul, és ezek évente közel 100 milliárd forint hozzáadott értéket jelentenek a magyar gazdaságnak. Az innovatív gyógyszeripari vállalatok árbevételük átlagosan 15,1 százalékát fordítják kutatás-fejlesztésre.

A magyarok egészségértésének fejlesztése és a prevenció fontossága iránt elkötelezett Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete egyébként tavaly májusban indította el a leggyakoribb daganattípusokkal is foglalkozó tajekozottbeteg.eu edukációs weboldalt, amely közérthető módon ad tájékoztatást többek között az emlőrák, a mielóma, a vastag- és végbélrák, a leukémia, valamint a tüdőrák korai, illetve kevéssé ismert tüneteiről, továbbá a rizikófaktorokat övező gyakori tévhitekről, a szükséges szűrésekről, valamint a terápiás lehetőségekről.

  • A daganatos betegségek száma folyamatosan emelkedik, a kardiovaszkuláris betegségek mögött a 2. helyen áll a világranlistán
  • A daganatellenes terápiák ennek ellenére elképesztően fejlődnek, ennek köszönhetően a betegek átlagos 10 éves túlélése az 1970-es években számított 24 százalékról közel 50 százalékra növekedett
  • A legnagyobb növekedés a prosztata megbetegedéseknél tapasztalható, ahol közel 70 százalék a 10 éves túlélés az 50 évvel ezelőtti 20 százalékkal szemben
  • Az emlődaganatos nők 10 éves túlélése közel megduplázódott az elmúlt 10 évben, 40 százalékról 77 százalékra
  • A Svéd Egészségközgazdasági Intézet legfrissebb jelentése szerint 1995-2018 között évi 2,1 millióról 3,1 millióra nőtt az újonnan diagnosztizált daganatos megbetegedések száma az EU 28 tagállamában, de Svájcban, Norvégiában és Izlandon az innovatív terápiáknak köszönhetően a rák okozta halálozások száma cask 20 százalékkal emelkedett
  • Az Európai Gyógyszergyártók és Egyesületek Szövetségének statisztikája szerint 2001-2011 között cask évi 4 új készítményt, 2012-2018 között viszont már évente 10 új onkológiai gyógyszert engedélyezett az Európai Gyógyszerügynökség.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!