Megérkezett hétfőn Zimbabwe fővárosába, Hararéba a Sinopharm első, 200 ezer adagot tartalmazó vakcina-szállítmánya.
A kínai gyógyszergyártó cég ezt a mennyiséget adományként, tehát ingyen bocsátotta a délkelet-afrikai ország rendelkezésére, adta hírül a South China Morning Post. Ez része a kínai kormány stratégiájának, miszerint vakcináikat a „globális közjó” szolgálatába állítják.
A zimbabwei kormány összesen 1,8 millió adag oltóanyagot rendelt a távol-keleti országból. A következő, mintegy 600 ezres szállítmány március elején érkezik majd.
Bár azt nem közölték, hogy a fennmaradó szállítmányok mennyibe kerülnek, a zimbabwei kormány mintegy 100 millió dollárt szán vakcina-beszerzésére. Összesen 20 millió adag oltóanyagot vásárolna, hogy beolthassa a lakosság 60 százalékát, és így elérje a nyájimmunitást. Tárgyalásokat folytat az orosz Szputnyik beszerzéséről is, valamint a többi közt Indiából is venne vakcinát. Az országban eddig hivatalosan csaknem 1400 áldozatot követelt a Covid-járvány.
Múlt héten egyébként Szenegál is bevásárolt a Sinopharm vakcinájából: a nyugat-afrikai ország 3,7 millió dollárt fizetett 200 ezer adag kínai oltóanyagért.
Európán belül Szerbia zsákolt be leghamarabb kínai vakcinából: január közepén egymillió adagot kapott a Sinopharmtól, és most jelentős részben ezzel oltja az embereket.
Észak-Macedónia pedig mintegy kétszázezer adag vakcinát szerzett be a távol-keleti országból. (Háttéranyagunk a szerb stratégiáról: Covid-oltások - Magyarország a középmezőnyben, Szerbia lekörözte az EU-t.)
Ma kaptunk szállítmányt
Magyarországra ma délelőtt érkezett 550 ezer adagnyi Sinopharm-vakcina Kínából a magyar állam repülőgépén. Ez a mennyiség 275 ezer ember beoltásához elegendő.
A kormány összesen ötmillió adag oltóanyagot vásárolt Sinopharmtól, ami két és fél millió ember vakcinálására elég.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közlése szerint ezt az oltóanyagot a világon már több mint 30 millió ember kapta meg, köztük 500 ezer embert Szerbiában oltottak be vele.
A kínai vakcinát az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet január végén engedélyezte. Az oltás akkor kezdődhet, ha a most érkező szállítmányt a Nemzeti Népegészségügyi Központ is rendben találja.