2p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Itt van, mennyibe kerülnének a Tisza és a kormány a nyugdíjasoknak tett ígéretei. Mindenképp a nyugdíjasok lesznek az osztogatások nyertesei?

A 24.hu szemlézte Farkas András nyugdíjszakértő hírlevelét, amelyben a kormány és a Tisza Párt, mint legnagyobb ellenzéki párt a nyugdíjasoknak tett ígéreteit.

A kormány a következő ígéreteket tette:

  • a 13. havi nyugdíj „megvédése és állandósítása”,
  • a nyugdíjemelések törvény szerinti végrehajtása (inflációkövető nyugdíjemelés)
  • és új elemként a nyugdíjasok részére tervezett, a legutóbbi bejelentések szerint 2025. októbertől induló részleges áfa-visszatérítés (az élelmiszervásárlások után).

Míg a Tisza eddig ismert – nem feltétlenül részletesen kidolgozott – javaslatai így hangzanak:

  • a 13. havi nyugdíjat meg kell őrizni (ez egybevág a kormányzat álláspontjával),
  • a nyugdíjasoknak kiegészítő nyugdíjlehetőséget kell biztosítani.
  • A 65 év felettieknek szja-mentességet adnának.
  • A gyógyszerek árát áfamentessé tennék.
  • A nyugdíjasoknak 200 ezer forint értékben SZÉP-kártyát adnának, amelyet élelmiszerre,  gyógyszerre és egészségmegőrzésre (esetleg egyéb meghatározott célokra is) lehetne fordítani.

Mint látható, a 13. havi nyugdíj tekintetében nincs különbség a két oldal között, a többi javaslat azonban eltérő – így a költségvetési vonzataik is különbözőek lennének.

A Tisza javaslatai közül a legnagyobb tétel a SZÉP-kártya lenne, ez abban az esetben, ha az összes nyugdíjasnak járna, akkor 480 milliárd forintos kiadást jelentene, ez összemérhető a 13. havi nyugdíj, valamint a nők kedvezményes nyugdíjának költségével.

Ha valamilyen sávos megoldás lépne életbe, és csak az 500 ezer forint alatti nyugdíjjal rendelkezők kapnának 100 ezer, a létminimum alatt élő nyugdíjasok pedig 200 ezer forintos juttatást ilyen módon, akkor is 290 milliárdba kerülne ez a megoldás a szakértő szerint.

Ezzel szemben a nyugdíjasok a kormányzat által ígért áfavisszatérítése a becslések szerint nagyjából csak 88 milliárdos kiesést jelentene, azaz ennyivel több pénz maradna a nyugdíjasok zsebében.

Farkas András egyébként úgy véli, hogy az eddig ismert kormányzati és ellenzéki javaslatok nem finanszírozhatatlanok a magyar költségvetés jelenlegi helyzetében sem, ezek bevezetése tehát elsősorban politikai akarat kérdése.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!