Rekordmértékű zuhanást könyvelt el a brit gazdaság az idei második negyedévben a vírusválság következtében, írja laptársunk, a Privátbankár.hu.
A brit Statisztikai Hivatal ma közölt adatai szerint április és június között 20,4 százalékkal esett a GDP az első három hónaphoz képest – ekkora csökkenést még soha nem jegyeztek fel negyedéves szinten.
Ez egyben azt is jelenti, hogy
a gazdaság – 2009 óta először – recesszióba süllyedt, azaz egymás után két negyedévben zsugorodott.
A járvány miatt az üzleteket, éttermeket, szállodákat hónapokra bezárták, ezért a szolgáltató szektor története legnagyobb zuhanását szenvedte el negyedéves szinten.
A háztartások költései csökkentek, erősen visszaesett a gyárak termelése – az autógyártás például 1954 óta nem látott mélypontra süllyedt –, és befékezett az építőipar is.
Júniusban már fellendülés volt megfigyelhető, mivel a hatóságok enyhíteni kezdték a koronavírus megfékezése céljából elrendelt korlátozásokat. A boltok elkezdtek kinyitni, a gyárak felpörgették termelésüket, és az építkezések is beindultak.
A júniusi GDP azonban még így is hatodával elmaradt a járvány előtti utolsó hónap, február gazdasági teljesítményétől.
A válság miatt több százezer ember veszítette el állását, a következő hónapokban pedig további leépítések várhatók, mondta Rishi Sunak brit pénzügyminiszter.
A vírusválság társadalmilag-egészségügyileg is súlyos hatásokkal jár.
További részletek a Privátbankár.hu cikkében.