3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A kormány lépésről lépésre készül átvenni az alapellátás biztosítását.

A tegnapi Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat értelmében a kormány 3 milliárd forintot csoportosít át az egészségügyi költségvetésen belül a "háziorvosi, háziorvosi ügyeleti ellátások jogcímre".

A jogszabály értelmében erre 2021-ben kerül sor, az év elejétől. Egyben arról is intézkedett a kormány, hogy az emberi erőforrás miniszter (Kásler Miklós) a belügyminiszter (Pintér Sándor) és az innovációs miniszter (Palkovics László) bevonásával gondoskodjon a szakmai program európai uniós, elsődlegesen REACT EU forrásból történő finanszírozásról (ebből tervezte finanszírozni a kormány egyébként a lélegeztetőgép-raktár programot).

Az intézkedés vélhetően nem független attól a kezdeményezéstől, amelyik a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Fidesz-frakciótól származik, és amiről először a Magyar Hang számolt be. A frakció a háziorvosi ügyeleti feladatok államosítását és olyan szabályozás kialakítását kérték, ami nem teszi lehetővé a háziorvosok ügyelet alóli felmentését - írta a lap.

A javaslattevők azzal indokolták a kérésüket, hogy az orvosi ügyelet ellátása törvény szerint önkormányzati feladat, de a forráshiány miatt erre sok település már nem képes. Ezért tartják szükségesnek, hogy az állam vegye át a városoktól és a falvaktól az ügyeleti feladatok ellátását – akár „a mentőszolgálat keretein belül”, akár „új intézmény létrehozásával”.Amennyiben pedig az állam nem vállalja át ezt a feladatot, akkor rendezze a szektor „régóta esedékes” finanszírozását, kiemelve, hogy az elmúlt húsz évben egyszer volt emelés a létszámalapú finanszírozásban „ami közel sem oldotta meg az ügyeleti ellátás pénzügyi nehézségeit”.

Mfor-vélemény

A keleti határ mentéről érkezett kormánypárti javaslat sokkal többről árulkodik, mintsem pusztán az alapellátás állapotáról. Ez tulajdonképpen nyílt beismerése annak, hogy a települések érdemi bevételek nélkül maradtak, ami a helyi autonómia csorbulásához vezetett. Ennek oka részben a járvány, ami miatt bezuhant a gazdaság, jelentősen apasztva a helyben kivetett adókból származó bevételeket. Ugyanakkor látni kell, hogy az elmúlt időszak kormányzati intézkedései is a forrásszegénység felé tolta az önkormányzati rendszert. Most egy újabb hatáskör elvonása körvonalazódik, a háziorvosi ellátás központosításával. A helyhatóságok csapdahelyzetben vannak, mert bár önállóságuk megőrzése érdekében szükség lenne ezekre a feladatokra, de forrás hiányában nem tudják betölteni maradéktalanul a funkciójukat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!