Túl későn és túl keveset engedett az Orbán-kormány? Újabb brüsszeli feltételekre derült fény
Elképesztően szorítja az idő az Orbán-kormányt az uniós pénzekről való megállapodást illetően, a Kormányinfón bejelentett - valójában a háttérben régebben letárgyalt - engedmények viszont nem lesznek elegendőek friss lapinformációk szerint.
Magyarország utolsóként nem tudott még megállapodni Brüsszellel az uniós helyreállítási alapról (RFF), és az utolsók között vagyunk 2021-2027-es uniós költségvetési ciklus (MFF) pénzeit illetően is. Mindkét esetben december 31. a határidő.
Ha addig nem sikerül aláírni a megállapodást, az RFF-et teljesen elbukhatjuk, az MFF esetében más a helyzet, hiszen az valóban „jár”, mint tagállam, de a pénzek 14 százalékától akkor is eleshetünk - olvasható az azonnali.hu friss cikkében.
Ahogy arról beszámoltunk, a kormány négy pontban engedett a Bizottság kéréseinek, hogy minél hamarabb hozzájuthasson az uniós forrásokhoz.
Ez azonban az azonnali.hu cikke szerint már jóval korábban megtörtént a tárgyalások során, csak most jelentették be a Kormányinfón - ráadásul a lap úgy tudja, ennél a Bizottság többet is kér a megállapodáshoz.

Ezek egy része a közoktatást érinti. Deszegregációs lépéseket kérnek az általános iskolákban és jelentős pedagógus béremelést is feltételül szabnának a lap szerint. A tanári fizetések az OECD-tag uniós országok közül itt a legalacsonyabbak, és az egyéb felsőfokú végzettségűek fizetésének csupán 58–66 százalékát teszik ki - ezt szeretné "nagyon rövid idő alatt" 100 százalékon látni a Bizottság.
Ha mindenben sikerülne megegyezni, a szükséges megállapodások "lepapírozása" önmagában is hónapokat venne igénybe - írja az azonnali.hu.