A Népszava információi szerint a külföldi vállalatokkal szembeni magyarországi diszkriminációról tart meghallgatást jövő héten az Európai Parlament költségvetési ellenőrző bizottsága. Az ügy előzménye az, hogy a Der Spiegel néhány hete egy komolyabb írást közölt arról, hogy a magyar miniszterelnök köre állítólagosan „maffiamódszerekkel” igyekszik kiszorítani egyes német vállalatokat Magyarországról – a Népszava emlékeztet, hogy a cikk szerzői az érintett cégek képviselőivel folytatott bizalmas beszélgetések alapján — azt állították, hogy a kiszorítósdiból a kormányfő közeli szövetségesei profitálnak.
Daniel Freund német zöldpárti képviselő, a szakbizottság tagja a portál megkeresésére úgy fogalmazott, hogy az Európai Parlament napirendre tűzte a problémát, miután a médiában megjelent az erről szóló hír.
A Népszava értesülése szerint a testület április 25-re tervezett zárt ülésére meg nem erősített információk szerint legalább három európai vállalat képviselőjét hívták meg. A résztvevők egyelőre nem kívánnak a nyilvánosság elé lépni, így nem tudni, hogy pontosan mely cégek munkatársai fogják tájékoztatni tapasztalataikról a szakbizottság tagjait.
A cikk végül emlékeztet, hogy a Der Spiegel korábban arról írt, hogy a hazai szabályozás felkeltette az Európai Bizottság figyelmét is, és az Ursula von der Leyen vezette biztosi kollégium már értesítette az Orbán-kormányt a vállalati diszkriminációval kapcsolatos aggodalmairól, és brüsszeli források szerint ha az aggályokat nem sikerül eloszlatnia a kabinetnek, azok bekerülhetnek a magyar gazdaságpolitikáról májusban elkészülő éves brüsszeli értékelésbe és negatív példaként az országspecifikus ajánlásokba.
(Népszava)