2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. módosította 2022. évi finanszírozási tervét.

A módosítással lehetővé válik további benchmark méretű nemzetközi devizakötvény kibocsátása, amellyel tovább tudja diverzifikálni a forrásbevonást. A kormány 2022-es ESA (eredményszemléletű) hiánycélja változatlanul a GDP 4,9 százaléka.

2022-ben a teljes bruttó devizakötvény-kibocsátási keret 5,1 milliárd euró. Fotó: Depositphotos
2022-ben a teljes bruttó devizakötvény-kibocsátási keret 5,1 milliárd euró. Fotó: Depositphotos

Az ÁKK Zrt. maximum 2,5 milliárd euró egyenértékkel megemelte nemzetközi bruttó devizakötvénykibocsátási keretét. Így 2022-ben a teljes bruttó devizakötvény-kibocsátási keret 5,1 milliárd euró, amelyből a már megvalósult 2022. februári szamuráj kötvénykibocsátás mellett további legfeljebb 4,5 milliárd euró ekvivalens nemzetközi devizakötvény kibocsátásra van lehetőség. Ez a keret zöld panda-kötvény kibocsátást, valamint befektetői igény esetén felmerülő zártkörű kibocsátásokat is tartalmazhat.

A nemzetközi kötvénykibocsátás összhangban áll az ÁKK Zrt. azon stratégiai céljával, hogy tovább növelje az államadósság átlagos hátralévő futamidejét és befektetői diverzifikációját. A tervben szereplő devizakötvény kibocsátási keret nem veszélyezteti azt, hogy a deviza-adósság aránya a teljes adósságon belül kijelölt 10-25 százalék közötti referencia-tartományon belül maradjon.

A decemberben elfogadott tervhez képest nincs változás abban, hogy az ÁKK Zrt. 2022-ben legfeljebb 2 milliárd dollár mértékben vásárol vissza a 2023–24-ban lejáró devizaadósságot azok előfinanszírozásának céljából publikus tender illetve másodpiaci tranzakciók keretében. A devizakötvény visszavásárlásból 2022-ben eddig 50 millió dollár valósult meg.

Összehasonlítva a 2021. decemberében publikált 2022-es finanszírozási tervvel, amiben 2 milliárd euró értékű devizahitel felvétel szerepelt, a módosított finanszírozási terv legfeljebb 1 milliárd euró értékben célozza meg devizahitel lehívását, beleértve a projekthiteleket (például EIB, CEB, AIIB stb.), a korábbi évek gyakorlatával összhangban.

Az intézményi forintkötvény-kibocsátás terv 100 milliárd forinttal emelkedik a korábbi tervezethez képest, kizárólag az idei év folyamán már megvalósult, vártnál magasabb kibocsátás következtében. Az év hátralévő részét tekintve nem változik a forintkötvény-kibocsátás tervezett volumene.

(ÁKK)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!