2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Elképzelhető, hogy ezek a támogatási pénzek sem érkeznek meg.

Megállapodtak az Európai Gazdasági Térséget (EGT) alkotó EU tagállamok, valamint Norvégia, Izland és Liechtenstein, hogy a három ország 2021-2028 között 3,26 milliárd euró támogatást nyújt az Európai Unió 15 legkevésbé fejlett államának a Norvég Alapon és az EGT Alapon keresztül – írja cikkében a Népszava.

Bár Magyarország is a kedvezményezettek közé tartozik, a portál szerint kérdéses, hogy hozzáférhet-e a pénzhez, ugyanis a két kormány között a Norvág Alap forrásainak elosztásáról lassan egy évtizede tart a vita. A cikk emlékeztet, ez már komoly összegbe került Magyarországnak, elveszítettük az előző hétéves költségvetési periódusban megítélt több mint 214 millió eurót, ami akkori árfolyamon 77 milliárd forintnak felelt meg.

Mi lesz a pénzekkel? Fotó: Depositphotos
Mi lesz a pénzekkel? Fotó: Depositphotos

Nem tudni, mennyi jut… Ha jut

Az egyelőre kérdéses, hogy ebből a 3,26 milliárd euróból pontosan mennyi jutna Magyarországnak – viszonyításképpen egyébként a korábbi ciklusban 2,8 milliárdból jutott volna 214 millió euró. Az Európai Bizottság a Népszava kérdésére adott válaszában azt közölte, hogy az elosztási kulcsot az adott ország népessége, területe és jóléte alapján határozzák meg.

Szintén a portál kérdésére Mathias Rongved, a norvég külügyminisztérium szóvivője elárulta, hogy a november 30-án tető alá hozott egyezséget először jóvá kell hagyniuk a nemzeti törvényhozásoknak és az Európai Parlamentnek, csak ezután kezdődhetnek meg a kétoldalú tárgyalások a hármak, valamint az alapokból részesülő uniós tagállamok között a prioritásokról.

Régi ügy

A 2014 óta húzódó magyar-norvég vita apropója az volt, hogy a kormány ellenőrzése alá akarta vonni a Norvég Alap civil szervezetekre jutó forrásainak – mintegy 4 milliárd forintnak – elosztását; erre válaszul Norvégia felfüggesztette az összes támogatást.

A tárgyalásokon nem sikerült olyan alapkezelőt találni, amely mindkét félnek megfelelt volna (a norvégok az Ökotárs Alapítványra bízták volna a civil pénzeket), Magyarország inkább veszni hagyta pénzt, 2021 novembere óta pedig blokkolja közös közlemények elfogadását az EGT országok minisztereinek brüsszeli találkozóin.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!