4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A világ legnagyobb pálmaolaj exportőre ismét szállít külföldre. Ha nem tenné, valószínűleg még durvább áremelkedéssel kellene számolnunk.

Indonézia több mint három hetes tilalom után hétfőn újraindítja a pálmaolaj exportját, ez pedig valamelyest csökkentheti a globális étolajpiacon kialakult bizonytalanságot. Indonézia ugyanis a világ pálmaolaj kínálatának 60 százalékát adta mindeddig, pálmaolajat pedig a margarintól a samponon át rengeteg termékben használnak.

Amiből a pálmaolaj készül. Fotó: Pixabay
Amiből a pálmaolaj készül. Fotó: Pixabay

Joko Widodo elnök azért vezette be a pálmaolaj exportjának tilalmát április 28-án, hogy a hazai piacon az étolaj árának brutális emelkedését csökkentse. Kísérlete részleges sikert ért el: az ömlesztett étolaj ára nem érte el a kívánt 14 ezer rúpia (0,9546 dollár) szintjét literenként, ami továbbra is cél, ennek ellenére az exporttilalom megszűnt. A világ étolajpiacán azonban némi stabilitást hozhat az újraindult export; a folyamatokat ugyanis jelentősen megzavarta és egyébként a pálmaolaj-válságot is részben előidézte, hogy az ukrajnai háború miatt a napraforgóolaj-ellátás egyáltalán nem biztosított.

Ukrajna brutális kiesése az étolaj-exportból

A Bloomberg jelentése megerősíti, hogy Ukrajna napraforgóhiánya súlyosbítja a szűkös globális növényiolaj-kínálatot, míg a rivális termékek, például az említett pálma és a repce ára rekordmagasan mozognak. Az ukrán napraforgóolajat jellemzően Ázsiába, Európába és a Közel-Keletre szállítják, de a vevők már most is hiányra készülnek, és a vásárlók felhalmozzák a készleteket. 

Az ukrán gazdák várhatóan mintegy 3,5-4 millió hektáron vetnek idén tavasszal olajos magot, szemben a tavalyi 6,8 millió hektárral - írta az UkrAgroConsult kijevi székhelyű elemzőcég a Bloombergnek. Egy másik kutató, az APK-Inform 13 éves mélypontra jósolta a vetések csökkenését. 

Mivel a gazdáknak nincs üzemanyaguk, és károsodott az infrastruktúra és a felszerelés, a napraforgó mellett más főbb kultúrák, mint a kukorica és az árpa vetése is jelentősen csökkent. A tél előtt vetett gabonafélék, mint például a búza, pedig alacsonyabb terméshozamokkal szembesülhetnek. 

A pálmaolaj exportjának tilalma azért erősítheti fel a napraforgóolaj készletek csökkenéséből adódó félelmet az európai és hazai piacokon, mert utóbbi az előbbi helyettesítője is lehet: a Politico jelentése szerint már több európai cég is jelezte, hogy áttér napraforgóolajról pálmaolajra annak ellenére, hogy a pálmaolaj felhasználását egy ideje mindenhol csökkenteni próbálták, mivel a kitermelésével kapcsolatos eljárásokat az utóbbi években súlyos kritikák érték: termelése erdőírtásokkal járhat, állatok élővilágát veszélyezteti és a termelésben dolgozók is gyakran kényszermunkában végzik tevékenységüket, állították az ellenzői.

Mi lesz most a napraforgó olajjal? Fotó: Pixabay
Mi lesz most a napraforgó olajjal? Fotó: Pixabay

Egyes cégek most ennek ellenére térnének át a pálmaolaj használatára arra hivatkozva, hogy az emelkedő napraforgóolaj árakkal nem tudják ellátni a fogyasztóikat. Magyarországon a pálmaolaj mellett opció lehet még a repceolaj is.

Nemzetközi szinten ha a pálmaolaj exportja teljesen megszűnne, világszerte nőnének a csomagolt élelmiszerek gyártóinak költségei. A Procter & Gamble, a Nestlé, az Unilever és a Mondelez International például mind nagy pálmaolaj-vásárlók, nekik is új beszerzési forrás után kellene nézniük.

Indonézia raktározni akar

Indonézia jelenleg azt tervezi, hogy a hazai készlet biztosítása érdekében úgynevezett belpiaci kötelezettséget vezet be, amelynek értelmében a termelőknek termékeik egy részét meghatározott árszinten helyben kell értékesíteniük, és 10 millió tonna étolajkészletet tartanak otthon - mondta Airlangga Hartarto gazdasági miniszter, hozzátéve, hogy a végrehajtást a kereskedelmi minisztérium fogja szabályozni, tudósított a Reuters.

Nem mellékes, hogy az indonéz exporttilalmat kihasználva a rivális beszállító Malajzia pálmaolaj határidős jegyzései 1,67 százalékkal emelkedtek hétfőn. Ennek ellenére a világ második pálmaolaj-exportőre valószínűleg nem tudná helyettesíteni Indonéziát az országban uralkodó munkaerőhiány miatt.

Még nincs olajformában. Fotó: Pixabay
Még nincs olajformában. Fotó: Pixabay

A múlt héten a gazdák Indonézia-szerte tüntetéseket tartottak, hogy tiltakozzanak a pálmaolaj árának 70 százalékos csökkenése ellen, amely abból is fakadt, hogy a finomítók leállították a szállítások átvételét, mert a pálmaolajraktárak megteltek.

Úgy tűnik tehát, hogy bár Indonézia több mint 10 ezer kilométerre helyezkedik el Magyarországtól, a napraforgó olaj mellett a pálmaolaj árának változását is garantáltan a pénztáráján érezheti minden magyar vásárló.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!