3p

Az oroszok cáfolták, hogy az ukránok átkeltek a Dnyeper bal partjára.

Csapást mért az orosz hadsereg egy Harkiv város közelében működő repülőipari vállalatra, amelyben Tu-141-es (Sztrizs) típusú drónokat javítottak és teszteltek - közölte Igor Konasenkov altábornagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője a vasárnapi hadijelentést ismertetve.

Ukrán katonák egy mobil átkelőponton. Fotó: Volodimir Zelenszkij/Facebook
Ukrán katonák egy mobil átkelőponton. Fotó: Volodimir Zelenszkij/Facebook

  • Moszkva szerint találat érte az ukrán fegyveres erők 58. gépesített lövészdandárja egyik zászlóaljának vezetési és megfigyelőpontját a donyecki régióban lévő Szerebrjanka közelében. A megsemmisített urán katonai célpontok között sorolt fel egyebek között még két lőszerraktárt, és beszámolt arról is, hogy a tüzérség és a légierő által támogatott orosz rohamegységek Bahmut nyugati részén két háztömböt foglaltak el.  
  • Az ukrán fegyveres erőknek az elmúlt egy nap alatt elszenvedett emberveszteségét Konasenkov mintegy 550 főre becsülte, akik közül mintegy kétszázan a Donyeck körzetében vívott harcokban estek el. Kupjanszk környékén a hadijelentés szerint négy ukrán diverzáns- és felderítő csoportot számoltak fel.
  • Franciaország, Ukrajna, Észtország, Lettország és Litvánia megdöbbenését fejezte ki, miután Kína párizsi nagykövete megkérdőjelezte a volt szovjet államok - közöttük Ukrajna - szuverenitását. Lu Sa-je nagykövet a francia televízióban arra kérdésre válaszolva, hogy mi az álláspontja a Krím hovatartozásáról, kijelentette, hogy történelmileg Oroszország része volt, és Nyikita Hruscsov volt szovjet vezető ajándékozta Ukrajnának."Ezeknek a volt szovjet országoknak jelenleg nincsen nemzetközi jogállásuk, mert semmilyen nemzetközi megállapodás nem rögzíti a szuverén státusukat" - tette hozzá Lu Sa-je. Franciaország vasárnap válaszul "teljes szolidaritásáról" biztosított minden érintett államot, amelyek megfogalmazása szerint "több évtizednyi elnyomás után" vívták ki a függetlenségüket. A három balti állam és Ukrajna, amelyek korábban a Szovjetunióhoz tartoztak, a párizsi állásfoglaláshoz hasonlóan reagáltak.
  • Vlagyimir Szaldo, a nagyrészt orosz megszállás alá került Herszon megye megbízott kormányzója a RIA Novosztyi hírügynökségnek nyilatkozva hazugságnak nevezte azt az állítást, amely szerint az ukrán erők hídfőállást létesítettek a Dnyeper bal partján. Az ukránok a nap folyamán sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarták az átkelést, de sokat mondó, hogy a védelmi tárca illetékese azt mondta: "egy ilyen fontos akció esetében kell egy kis információs csend, hogy ne veszélyeztessük a katonáink biztonságát".
  • Az orosz ellenőrzés alá került területek több településéről, köztük Donyeckből jelentettek a helyi hatóságok vasárnap ukrán tüzérségi támadást. Vjacseszlav Gladkov, az oroszországi Belgorod megye kormányzója azt közölte, hogy ukrán területről a nap folyamán két ízben tűz alá vették Murom községet, ahol lakóépületekben anyagi kár keletkezett.
  • Sürgős segítséget kért a G7 országaitól Ukrajna, hogy gyorsíthassa az oroszok által elaknásított 470 ezer hektárnyi terület aknamentesítését. A veszélyes területből 57 ezer hektár mezőgazdasági. Eddig a teljes aknásított területnek csak 17-18 százalékát tudták átvizsgálni.
  • A brit hírszerzés szerint az orosz hadvezetés felgyorsította a hivatalosan önkénteseknek nevezett fiatal férfiak toborzását. Az önkénteseknek többek között azt is mondják, hogy anyagilag is megéri beállni az Ukrajnában harcoló seregbe. A britek azonban kétségbe vonják, hogy sikerül 400 ezer embert toborozni, ahogy azt az orosz hadvezetés nyilvánosan ígérte.
  • (UNN/MTI)
     

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!