A keserédes vakáció után ma már elkezdenek visszatérni a tanárok az iskolákba, s a PDSZ szerint itt az ideje, hogy a tanév első napjának közeledtével minden oktatásban dolgozó munkavállaló elkezdje a felkészülést a választások előtt felfüggesztett munkabeszüntetés folytatására. Ezért összeállítottak egy menetrendet, hogyan folytathatják a harcot a sztrájkkövetelésekben megfogalmazott célok eléréséért.
A legfontosabb, hogy nem egy új sztrájk szervezéséről van szó, hanem a január 16-án megkezdett munkabeszüntetések folytatásának előkészítése zajlik – hívja fel a figyelmet a készülődés kapcsán a PDSZ Facebook-posztjában.
Ezért csak ott kell új sztrájkbizottságot alakítani, ahol ez eddig nem történt meg, vagy az eddigi sztrájkbizottság tagjai valamilyen okból nem tudják folytatni a sztrájk szervezését. Augusztus 30-án, a tanév kezdetét megelőző napon sokadszorra is leülünk a kormány tárgyalójával, de az eddigiek alapján nem sok esély látszik arra, hogy értékelhető ajánlattal fog előállni.
Ezért itt a 7 pontos menetrend, amit a pedagógus szakszervezet ajánl:
1. Kérdőív kitöltése: minél többen töltik ki, annál nagyobb az esély, hogy megfelelő módon jutnak el az információk minden érintetthez.
2. A szülők által igazolható napok számának megemelése: mivel ezt a házirend szabályozza, egy nevelőtestületi értekezlettel meg lehet növelni a szülők által igazolható napok számát, ahogyan erre egyébként számtalan iskolában volt is példa a Covid-járványt követően.
„Tudjuk, hogy nagyon sok szülő támogatja az oktatás ügyét és a sztrájkköveteléseinket, ők annál bátrabban fogják gyermekeik otthon tartásával támogatni az ügyünket, minél kevésbé kell félniük az igazolatlan óráktól” – hangsúlyozza a PDSZ,
amely azt tanácsolja, hogy nem kell feltétlenül külön értekezletet összehívni emiatt, a tanévnyitó értekezleten is meg lehet szavaztatni a változtatást, csak fel kell venni a napirendbe még annak megszavazása előtt, és véleményeztetni kell a Diák Önkormányzattal a tervezett változtatást még a szavazás előtt.
Bárhogyan is születik meg a döntés, azt tájékoztatásul végül meg kell küldeni a fenntartónak!
Fontos, hogy az egyházi fenntartású és magánintézményekben a módosítás csak a fenntartó jóváhagyásával válik érvényessé! Állami és önkormányzati intézményben csak akkor kell a fenntartó egyetértése, ha a módosítás többletköltséggel jár, de itt erről nincs szó.
3. Dátum kijelölése: egyeztetni kell, melyik iskola mikortól kezdené a munkabeszüntetést. „Akár sztrájkban, akár polgári engedetlenségben gondolkodnak a pedagógusok, mindenképpen tájékoztatni kell előzetesen a szülőket, hogy fel tudjanak készülni arra, hogy a munkabeszüntetés napjain nem küldik be az intézménybe a gyermekeiket" - mondja a PDSZ.
Arról pedig, hogy mikor és hány órát akarnak sztrájkolni, a sztrájk előtt öt munkanappal jelezni kell az intézményvezetőnek.
4. Tájékozódás és tájékoztatás: a TASZ segítségével a PDSZ tájékoztató anyagot állít össze arról, hogyan lehet kivédeni, hogy a tanulóknak osztályozó vizsgát kelljen tenni tetemesebb hiányzás után, és arról is, mi a helyzet a pótlással, amikor nem kell és nem lehet pótoltatni a kieső órákat.
5. A diákok akcióinak támogatása: a PDSZ szerint az idei tavasz nem csak abban volt példátlan, hogy milyen sok oktatásban dolgozó munkavállaló állt bele a munkabeszüntetésbe, hanem hogy a diákok is eddig sosem látott tudatossággal és szervezettséggel álltak ki mellettük.
A tanév első nagyszabású tüntetése épp a DAT (Diákok a tanárokért) mozgalom tanévnyitó demonstrációja lesz Budapesten szeptember 2-án.
Ezért arra bíztatják a tanárokat, hogy minél többen vegyenek részt a diákok akcióiban, hiszen az ő jövőjük is a tét.
6. Saját akciók szervezése: a szakszervezet szerint sokszor tűnhet úgy, hogy mindent átitat a közöny, de olykor egy kevés is elég lehet ahhoz, hogy megmozduljanak az addig tétlen pedagógusok, szülőket vagy egyszerű állampolgárok. „Az elmúlt hónapokban hozzánk áradó sok száz e-mailben számtalan példát láthattunk arra, hogyan veszik fel akár pár fős közösségek is a harcot a tanult tehetetlenség ellen” – írja a PDSZ, amely arra bíztatja az iskolai dolgozókat, hogy a megvalósult akciókról küldjenek fotókat és videókat.
7. Az érintettek figyeljék a PDSZ Facebook-oldalát, s a szakszervet blogját, a Ne dolgozz ingyen!-t. Hamarosan itt fognak érkezni a sztrájk lebonyolításának konkrét lépéseivel (például az órák megtartását vagy az ügyeletet érintő jogszabályok magyarázatával), a diákok védelmét szolgáló tudnivalókkal, és egyéb hasznos információkkal.
A Szülői Hang mindeközben 12 pontos, szülőknek szóló útmutatót készített az égető pedagógushiányra tekintettel, melyet ide kattintva olvashatnak.