Nagyon sok furcsa körülmény övezi azt a két tesztet, amelyek alapján a Nemzetközi Bokszszövetség (IBA) tavaly kizárta a világbajnokságáról Imane Helifet (más írásmóddal Khelif) és Lin Jü-tint (Yu-tin). A két, a női mezőnyben a párizsi olimpián elinduló ökölvívó ügye hatalmas botránnyá dagadt, miután Helif első fordulós olasz ellenfele 46 másodperc után visszalépett a küzdelemtől arra hivatkozva, hogy soha életében nem kapott még ilyen erős ütéseket.
A Klasszis Médiához tartozó laptársunk, a Privátbankár arról ír, hogy bár sokan tényként kezelik, hogy Helifék megbuktak az IBA tesztjén, tehát vagy a kromoszómáikkal, vagy a tesztoszteronszintjükkel valami "baj" van, ez korántsem olyan biztos.
A kizárásról hozott döntés, illetve az ezt igazolni hivatott tesztek körül ugyanis több a kérdőjel, mint a bizonyítható állítás: valójában nem tudjuk, hogy pontosan mit és hogyan tesztelt az IBA, ahogy azt sem, milyen kritériumnak nem feleltek meg a kizárt bokszolók.
Tovább erősítheti gyanakvásunkat az a tény, hogy az IBA egy Vlagyimir Putyinnal is jó barátságban lévő elnök vezetése alatt áll, a szervezet pedig gyakorlatilag a Gazprom - tehát végső soron az orosz állam - pénzéből működik, így minden bizonnyal az orosz titkosszolgálatok és az orosz állam is befolyásolja működését.
Ettől még elképzelhető, hogy Helif és Lin egy más sportágakban a NOB által is szorgalmazott tesztelési rendszer alapján nem indulhatna el az olimpián a női mezőnyben, de az biztos, hogy az orosz propagandagépezet - és annak például magyar leágazásai is - saját, a párizsi olimpiát, illetve a "dekadens, erkölcstelen" Nyugatot lejáratni igyekező hadjáratában is felhasználják az ügyet, és ennek központi részét képezi az IBA, amely nem a megoldás és helyzet tisztázása irányában tevékenykedik.
Cserébe a Nemzetközi Olimpiai Bizottság is hibázott a bokszverseny szervezésekor, és az IBA elleni harcban nem feltétlenül a tények kivizsgálása tűnik a legfőbb céljának a párizsi olimpia vezetőinek sem.
További részletek a Privátbankár oldalán olvashatók, ide kattintva>>>