3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2021 októberében a nettó átlagkereset 286 800 forint volt Magyarországon a KSH ma közzétett adatai szerint, ez 8,5 százalékos ugrás az előző év azonos időszakához képest. De hogyan hatott a havi bérekre a megugró infláció, hol nyelte el szinte teljes egészében az emelést?

A január-októberi időszakban az egészségügyben és szociális ellátásban dolgozók nettó munkabére 230 536 forint volt, ez az előző év azonos időszakához képest 18,1 százalékos emelkedést jelentett. A munkabér reálértéke 12,9 százalékkal nőtt az októberig mért 4,6 százalékos éves kumulált inflációs ráta mellett.

A szektoron belül ugyanakkor nagy az eltérés, hiszen mialatt az egészségügyi dolgozók bére 23,3 százalékkal emelkedett, addig a szociális szféra dolgozóinak fizetése csak 6,9 százalékkal nőtt. Ennek tükrében az egészségügyi dolgozók 361 273 forintos átlagbér mellett 17,8 százalékos reálbér-növekedést tapasztalhattak, míg a szociális ellátásban dolgozók 137 514 forintos fizetés mellett mindössze 2,19 százalékot, azaz az ő fizetésük sokkal nehezebben tudja követni az inflációt.  

A friss adatok szerint a legrosszabb helyzetben a reálbérek növekedését tekintve a turisztika és vendéglátás dolgozói, valamint a közigazgatás dolgozói voltak. A közigazgatásban dolgozók 319 394 forintos átlagfizetése az előző év azonos időszakához képest 5 százalékkal emelkedett. Ez azonban 4,6 százalékos infláció mellett mindössze 0,38 százalékos reálérték-növekedést jelent, azaz a keresetek csak nagyon nehezen tudják tartani a lépést az inflációval. Hasonlóan negatív a helyzet a turizmusban is, ahol a 174 759 forintos átlagfizetés 5,1 százalékos emelkedést jelentett ebben az időszakban. Az infláció azonban itt is jelentősen bekavart, hiszen a bérek reálértéke mindössze 0,47 százalék tudott nőni.

Több szektor dolgozóit is jócskán megviselheti az infláció

A most 5 százalék körüli nettó bérnövekedést felmutató ágazatokban, azaz a turizmus és vendéglátásban, a közigazgatásban, a hűtés-fűtés és villanyszerelésben, és a logisztikában dolgozók számára a 2021-es év utolsó adatai sem ígérnek sok jót. Miután a kormány éves átlagban 5,1 százalékos inflációval számol, a novemberben mért havi 7,4 százalék mellett decemberben is magasabbra szökhet majd a mutató –

ez pedig teljes egészében felemészthette a szektorokban tapasztalt béremelkedést, azaz az itt dolgozók azt tapasztalhatták, hogy a fizetésük kevesebbre elég, mint korábban.

Ráadásul a dolgozók közt így megjelenik egy szakadék, hiszen míg a kiszolgáltatottabb szektorokban dolgozók szívhatják a fogukat, addig ott, ahol méretes - 10 százalék körüli, azt meghaladó - béremelés volt éves viszonylatban, mint például az egészségügyben, a fizetések elbírják az inflációk.

Összességében tehát egyértelmű, hogy míg a Központi Statisztikai Hivatal mai közleménye országos szinten 3,7 százalékos reálkereset növekedésről számol be, a valóság ennél sokkal zordabb.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!