A profiltisztítás érdekében kezdeményeztem az egyeztetést a kormánynál – jelentette be egy keddi sajtótájékoztatón Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke, amelyről az Index számolt be.
Varga Mihály arról beszélt, hogy törvényi szinten is módosítanák a jegybank hatáskörét, leszűkítve azokat az alapfeladatokra, de azt is mondta, hogy kezdeményezni fogja a vagyonkezelő alapítványok megszüntetését.
Azt mondta, az MNB arra törekszik, hogy a jegybank fő feladataihoz nem tartozó tevékenységeket redukálja. Ebbe a körbe tartozónak érzi az alapítványok működését is, ezeket így felülvizsgálják, racionalizálják a működésüket. A legutóbbi kamatdöntő ülést követő háttérbeszélgetésen pedig azt mondta, hogy az MNB-alapítványok ügyében Orbán Viktor miniszterelnöknél egyeztetést kezdeményezett, hogy áttekintsék „az ilyen típusú tevékenységet”.
A miniszterelnök a jegybankkal történő tárgyalásokra Gulyás Gergelyt, a Miniszterelnökséget vezető minisztert jelölte ki.
Kedden megszólalt Matolcsy Ádám, Matolcsy György volt jegybankelnök fia a Magyar Nemzeti Bank körüli botrányról, és reagált a személyét érintő vádakra. Miközben a hatóságok már nyomoznak az MNB alapítványaival kapcsolatos ügyekben, ő politikai lejárató kampánynak tartja az egész ügyet. Matolcsy György, a volt jegybankelnök az Indexnek adott interjújában ugyanazt az álláspontot képviselte, mint fia: szerinte az ÁSZ-jelentések „iratellenesek és egyáltalán nem felelnek meg a tényeknek”.
Meg lehet szüntetni-e egy alapítványt, akár azt, amelyet az MNB hozott létre, akár a közérdekűeket, amelyeket a közvélemény modellváltó egyetemi alapítványokként ismer? Erről Ligeti Miklóst, a Transparency International Magyarország jogi igazgatóját kérdeztük nemrég a Klasszis Klubban: