3p

Alapvetően a 10 százaléknyi Mol-részvényei utáni osztaléknak köszönhető a 13,4 milliárd forintos 2019. évi adózott nyereség.

Megjelent a Budapesti Corvinus Egyetemet működtető Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány 2019-es beszámolója. Eszerint pénzügyi műveletekből közel 13,6 milliárd forintra bevételre tett szert. Ez az az összeg, amelyet osztalékként kapott az alapítvány a neki juttatott 10-10 százalékos Mol-, illetve Richter-részvények után. Ebből a 13,6 milliárdból a Mol osztaléka 11,7 milliárd, a Richteré 1,9 milliárd.

Rákényszerülhetnek a tőzsdei részvényeik értékesítésére
Rákényszerülhetnek a tőzsdei részvényeik értékesítésére

E bevétellel szemben az alapítványnak mindössze 95,2 milliós ráfordítása keletkezett, ennek következtében a 2019-es évet 13,4 milliárd forintos adózott nyereséggel zárta. A ráfordítások több mint kétharmada, csaknem 62 millió személyi jellegű, míg 33,2 millió anyagi.

A személyi kiadásokból 19,35 millió forintot emésztettek fel a tavaly még öt kuratóriumi tag – Hernádi Zsolt Mol-vezér, Csák János üzletember, volt londoni nagykövet, Lánczi András, a Corvinus rektora, Martonyi János volt külügyminiszter és Palotai Dániel, a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója – juttatásai. Azaz alig valamivel több mint féléves munkáért, tekintve, hogy az alapítvány 2019. május 23-án jött létre, fejenként közel 4-4 millióban részesültek.

Mivel az alapítvány mérlegfőösszege 26 milliárd, az 50 százalék feletti eszközarányos profit kiemelkedőnek tekinthető.

Ám a dolgok mostani állása szerint az idei év után egy nagyságrenddel kisebb, mindössze 1,34 milliárd forint osztalékot kaphat az alapítvány a tőzsdei részvényei után. Ennyi jut ugyanis a 10 százalékos Richter-pakettjére, ami már önmagában is 30 százalékkal kevesebb az előző évinél. De ami az igazi érvágás, hogy a Mol a koronavírus-járványra hivatkozva nem juttat a 2019-es nyereségéből részvényeseinek, igaz, az energetikai multi közlése szerint e döntését később felülvizsgálhatja.

Erre reagált a kormány, s módosíttatott törvényt a parlamenttel. Ennek értelmében megváltozott a Corvinusnak átadott Mol- és Richter részvények jogviszonya. Azokat az alapítvány eredetileg még bizalmi vagyonkezelés keretében kapta meg. Ami azt jelentette, hogy azokat nem adhatta el, hanem csak a hozamukat (jelesül az azok után járó osztalékokat) fordíthatta a működése finanszírozására. A törvényi változás után viszont már e részvények vagyonjuttatásnak keretében kapott eszközöknek számítanak, így már értékesíthetők. Azzal a feltétellel, hogy azokat először az államnak kell felajánlani, s csak ha az nem tesz 90 napon belül vételi ajánlatot, akkor lehet másnak eladni e papírokat.

Márpedig a csütörtöki tőzsdei árfolyamok alapján az alapítvány Mol-részvénycsomagja 156 milliárd, míg Richter-pakettje 130 milliárdot ért, azaz elég ezek mintegy 4 százalékát pénzzé tennie ahhoz az alapítványnak, hogy pótolja a Mol-osztalékfizetés elmaradásából kiesett összeget.

A legutóbbi, nyilvánosan elérhető adat szerint egyébként 2018 november végén a Corvinus 2019-re 11,8 milliárd forintos kiadást és 5,1 milliárdos bevételt irányzott elő, a különbözetet kellett volna állnia a költségvetésnek. Ám az alapítvány 2019 közepi alapítását követően már az ő feladata a működés finanszírozási forrásainak az előteremtése.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!