4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Lassan két hónapja tart az orosz-ukrán háború. Mi történt pénteken?

Az invázió második szakasza. Rusztam Minnekajev orosz vezérőrnagy azt mondta, hogy Oroszország a katonai műveletének második szakaszában azt tervezi, hogy teljesen átveszi az ellenőrzést Donbász és Dél-Ukrajna felett. A tábornok volt az első hivatalos személy orosz részről, aki nyilvánosan megnevezte az invázió második fázisának céljait. A Donyec-medence feletti ellenőrzés szárazföldi folyosót nyit a Krím felé, és érinti az ukrán hadsereg létfontosságú létesítményeit, valamint az ukrán agrár- és kohászati export jó részét megvalósító Fekete-tengeri kikötőket. Részletek laptársunk, a Privátbankár.hu oldalán >>>

Dél-Ukrajnában lezuhant egy repülő. Az An-26-os repülőgép egy úgynevezett műszaki bevetésen volt Zaporizsja megyében. A szerencsétlenségben egy ember meghalt. A cikk >>>

Homokzsákokból emelt barikád az Odesszai Nemzeti Opera- és Balettakadémia épülete előtt a délnyugat-ukrajnai Odessza kikötővárosban. Fotó: MTI/EPA/Sedat Suna
Homokzsákokból emelt barikád az Odesszai Nemzeti Opera- és Balettakadémia épülete előtt a délnyugat-ukrajnai Odessza kikötővárosban. Fotó: MTI/EPA/Sedat Suna

Felhívták Putyint. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Michel sürgette Putyint, hogy közvetlenül tárgyaljon Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. Bővebben >>>

Milliók menekültek el. Az ENSZ menekültügyi főbiztosa szerint 5,1 millió ukrán hagyta el otthonát a háború kezdete óta a szomszédos országokba. 90 százalékuk nő és gyerek. A legtöbb menekült (2,8 millió fő) jelenleg Lengyelországban tartózkodik, mások Romániába, Magyarországra, Moldovába és Szlovákiába menekültek.

Háborús bűncselekmény. Szintén az ENSZ közölte, hogy az orosz hadsereg háborús bűncselekmény jogi kategóriáját kimerítő erőszakot alkalmazhatott az ukrajnai támadások során. Az ENSZ emberi jogi főbiztosa mint elmondta, a kelet-ukrajnai Kramatorszk vasútállomása elleni orosz rakétatámadás mutatja, hogy a konfliktusban nem tesznek különbséget civil és katonai célpontok között.

"Az orosz fegyveres erők válogatás nélkül lőttek és bombáztak lakott területeket, civileket gyilkoltak meg, illetve kórházakat, iskolákat és más polgári létesítményeket romboltak le, valamint olyan dolgokat követtek el, amelyek háborús bűncselekménynek minősülhetnek" - mondta el Ravina Shamdasani szóvivő.

Az orosz erők továbbra is bombázzák az Azovstal acélgyárat - közölte Petro Andruscsenko, Mariupol polgármesterének tanácsadója. Becslések szerint 300-1000 ember, köztük nők és gyerekek lehetnek még mindig az acélműben rekedve. Mint ismert, Putyin csütörtökön arra utasította katonáit, hogy ne rohanják le az ostromlott üzemet, de tartsák azt blokád alatt.

Csalás a népszavazáson. Volodimir Zelenszkij szerint a részben megszállt déli régiókban, Herszonban és Zaporizzsjában a függetlenségi népszavazás meghamisítását tervezik az oroszok. Azt mondta az ottani ukránoknak, hogy ne adjanak ki személyes információkat a megszálló erőknek.

Füst száll fel egy orosz bombatámadás után Harkivban. Fotó: MTI/AP/Felipe Dana
Füst száll fel egy orosz bombatámadás után Harkivban. Fotó: MTI/AP/Felipe Dana

Nagy-Britannia újranyitja kijevi nagykövetségét. Az Egyesült Királyság és szövetségesei nem fogják passzívan nézni, ahogy Putyin folytatja ezt a támadást - közölte Boris Johnson. A brit miniszterelnök kétnapos látogatásának végén Delhiben tartott beszédében elismerte, hogy az ukrajnai háború akár a jövő év végéig is folytatódhat, és Oroszország győzhet.

Az ukrán legfőbb ügyész tömeggyilkosságok, kínzások és nemi erőszak előzetes kitervelésével vádolja Oroszországot.

"Putyinnak előre kidolgozott terve volt arra, hogy a csapatok megkínozzák, megerőszakolják és kivégezzék a civileket Ukrajnában" - állítja Iryna Venediktova.

Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság adatai szerint a háború kitörése óta ezidáig 17 690 menedékeskénti elismerés iránti kérelmet regisztráltak. Ebből 6725 fő esetében született elismerő döntés. További részletek >>>

Rafael Grossi, az ENSZ atomenergia-felügyeletének vezetője közölte, hogy a jövő héten ellátogat az ukrajnai csornobili atomerőműbe.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!