A megemelt amerikai vámtarifák hozzájárulnak ahhoz, hogy a világ országainak eladósodása megközelítse GDP-jük 100 százalékát – idézte az IMF szakértőinek előrejelzését a Reuters. Öt évvel ezelőtt azért szálltak el költségvetési hiányok, mert a koronavírus-járvány leültette az országok gazdaságát, és a kormányok hitelekkel hidalták át az ebből fakadó bevételi hiányt. A Nemzetközi Valutaalap legfrissebb Fiscal Monitor előrejelzése szerint a világ országainak eladósodottsága 2,8 százalékponttal, GDP-jük 95,1 százalékra fog emelkedni 2025-ben.
Ez a növekedési trend tovább fog folytatódni, így 2030-ra eléri a világgazdaság GDP-jének 99,6 százalékát. Ezzel lekörözi a 2020-as 98,9 százalékos adatot. Akkor az év elején kirobbant covid miatt szálltak el az adósságok, majd két év alatt tíz százalékponttal csökkentek. Azóta ismét növekedésnek indultak. Az IMF szakértői szerint erre rátesznek egy lapáttal az új amerikai vámtarifák és az azokra adott külföldi válaszok.
Lehet még sokkal rosszabb is az eleve rossz pénzügyi helyzet
Emellett a költségvetési kiadásokon belül növekednek a védelmi költések, erősödik az igény a szociális támogatások iránt és emelkedik az adósságok finanszírozásának költsége is. A kormányok éves átlagos költségvetési hiánya 2025-ben a GDP 5,1 százaléka lesz a 2024-es 5 százalék és a 2022-es 3,7 százalék után. Ez a mutató 9,5 százalék volt 2020-ban.
Fotó: Depositphotos
Mindez az átlagos forgatókönyv. A legpesszimistább várakozás szerint az adósság 2027-re eléri a GDP 117 százalékát. Ez akkor következhet be, ha a kereskedelmi háború a vártnál nagyobb gazdasági visszaeséshez vezet. Az IMF szakértői szerint az Egyesült Államok rövid távon jól járhat az emelkedő vámbevételekkel. A költségverési hiány a 2024-es GDP arányos 7,3 százalékról 2025-ben 6,5 százalékra, majd 2026-ban 5,5 százalékra csökkenhet. Fordulatot hozhat azonban a Donald Trump elnök előző ciklusában hozott adócsökkentések kifutása az év végén. A régi-új elnök ezt vélhetően meg akarja majd hosszabbítani, amivel 4 ezer milliárd dolláros lyukat üthet az Egyesült Államok költségvetésén a következő tíz évben.
Régi recept
Kína költségvetési hiánya a 2024-es GDP arányos 7,3 százalékról 2025-ben 8,6 százalékra nőhet, majd 2026-ban 8,5 százalék lehet. A háttérben a pekingi kormány gazdaságösztönző intézkedéseiből fakadó kiadási többlet áll.
A Nemzetközi Valutaalap nem hazudtolta meg magát, amikor mindezek alapján tanácsot adott a világ kormányainak, hogy mit tegyenek. A régi receptet elővéve azt javasolják, hogy ne növeljék költségvetési kiadásaikat, vagy ha mégis ezt teszik, akkor minden egyes kiadási tétel mellé tegyenek egy azonos összegű kiadáscsökkentő intézkedést, azaz megszorítást.