4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az építőiparnak a gazdaság egyik húzóágazatának kellene lennie, de már a válság előtt sem volt nagyon erős. Most pedig a szektor szinte minden ágazata szenved, az mfor.hu által megkérdezett szakember szerint a támogatott lakáshitelek újbóli bevezetése is csak részintézkedés lehet a jelenlegi magas kamatszintek mellett. Mfor.hu-háttér.

Szinte a teljes szektor szenved

"Korábban a mély- és útépítések, a felújítások, a kereskedelmi fejlesztések és a lakásépítések jelentették a magyar építőipart. Ezek közül most a lakásépítés az elmúlt évtizedek legrosszabb időszakát éli, talán valamikor a huszadik század első felében volt példa utoljára ilyen kevés lakásépítésre, és a többi terület is kínlódik" - mondta az mfor.hu kérdésére Illy Gábor, a Baumit ügyvezetője.

A kormány tervei szerint az építőipar helyzetét is javíthatja az, hogy az idei évtől újra lehet majd igényelni lakáshiteleket állami kamattámogatással. Illy Gábor szerint azonban amíg a bankok maguktól nem kezdenek el ilyen projekteket ismét finanszírozni, addig a támogatott lakossági hitel csak rész intézkedés lesz. "Hozhat pluszban 500-1000 lakásépítést, de drámaian nem javítja majd az építőipar helyzetét" - véli.

Az elmúlt hónapokban sok szakember a plázastop miatt féltette az építőipart a további visszaeséstől, a Baumit ügyvezetője szerint azonban ez a szabályozás sem fogja nagyban befolyásolni a szektor helyzetét, mivel a finanszírozás hiánya miatt már egyébként sem épültek volna nagy számban bevásárlóközpontok.

Panelprogram: "zárt klubbá" alakul?

"Az elmúlt években a panelprogram jelentett egy kis pluszt az iparág számára, azonban ebből csak a vállalatok egy szűk szakmai köre részesedett, nagyjából 20-50 kivitelező cégre korlátozódott a megrendelések többsége" - véli a Baumit ügyvezetője. Hozzátette: a korábbi panelprogram elsősorban a homlokzati felújításra fókuszált, míg most komplex épületenergetikai felújításokra írnak ki pályázatokat, ami mindenképpen pozitívum.

Fontos változás még, hogy a jelenlegi felújítási pályázatokon csak úgynevezett minősített kivitelezők vehetnek részt, ami Illy Gábor szerint a minőség jelentős javulását hozhatja, ebből a szempontból tehát pozitív. Ugyanakkor félő, hogy ez oda vezethet, hogy kialakul egy "zárt klub" a kivitelező cégeken belül, és a megrendelések nagy részét ők nyerik majd el.

Az építőanyagokat gyártó Baumit vezetője szerint ugyanakkor az szintén jót tehet a szektornak, hogy a hírek szerint uniós források bevonásával megkezdődhet a középületek komplex energetikai felújítása is.

Össze kell húzni a nadrágszíjat

A szakember hozzátette: évek óta nagymértékű lánctartozás párosul a nehéz helyzethez, aminek az egyik kiváltója sajnos maga az állam avval, hogy a megrendelt állami beruházásokat sem fizeti ki mindig időben. Szerinte átfogó megoldást nehéz találni a lánctartozások, körbetartozások problémájára, de már az is előrelépés lenne, ha az egyes közbeszerzések esetében meglenne a szükséges forrás arra, hogy az állam által megrendelt és ténylegesen elvégzett munkákat időben ki is tudják fizetni.

"A jelenlegi helyzetben az építőipari cégek kénytelenek összehúzni a nadrágszíjat, spórolni, ahol tudnak. A költségek csökkentése mellett mindenki igyekszik azokra a szegmensekre koncentrálni, melyekben lehet még fantázia" - véli Illy Gábor. Szerinte ilyen lehet például a lakásfelújítások piaca, ahol viszont az jelent problémát, hogy nagy a feketemunka  és számla nélküli szolgáltatások aránya, a legtöbb embert ugyanis nem érdekli a minőség és a technológia, csak a minél alacsonyabb ár.

A Baumit vezérigazgatója hozzátette: egyelőre cégük is a lakásfelújítási piacban lát fantáziát, elsősorban a saját ingatlanok saját forrásból történő energiahatékonysági felülvizsgálata lehet menekülőút a cégek számára a mostani nehéz helyzetben.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!