A halvány mályvaszín-bézs-törtfehér színösszeállítás a hatalmas épülettömben kívül-belül megnyugtató miliőt kelt. Az épület körül, mintha csak mezőn sétálnánk, sokféle virág hajladozik – nem mértani szögben ültetett palánták, hanem inkább méhlegelőnek, városi mezőnek tűnő növénybirodalom.
Amikor belépünk az ajtón – portás nincs, csak kóddal lehet kinyitni az ajtót – egy óvodás gyermek nagyságú humanoid robot, Pepper, fogad. Udvariasan köszön, megkérdezi, hogy vagyok és mesél a Gyöngyszemről, merthogy ez az óvoda találó neve.
Ahogy belépünk, a hallban egy élő fa nyújtózkodik az égnek, van neki hely neki a növekedésre, hiszen többszintes az épület. Bár kétszáz gyerek tartózkodik éppen a csoportszobákban, nemhogy ricsaj, de egy pisszenés sem hallatszik ki, olyan tökéletes a speciális hangszigetelés. Tágas folyosók, a gyerekek holmijai egyforma csinos kis favállfákra akasztva, a cipőcskéknek külön rekesz szolgál. Megnyugtató terek, növények, patikatisztaság.
A csoportoknak más és más a színpárosítása, ehhez a gyerekek beiratkozáskor egy-egy színből és mértani jelekből álló kombinációt kapnak, és egyedi kódot, amit csak a szülő ismer, ha jön a kicsiért. Már az óvoda bejáratánál feltűnnek ezek a kerek színpárok, és több helyszínen visszatérnek a belső enteriőrben, díszítő, egyben tájékoztató jelleggel. Amint Erdélyi Nóra, a kerületi egyesített tagóvoda igazgatója elmondta, három korcsoportra oszthatók az ovisok, háromtól egészen hét éves korig.
Régen hétévesek nem jártak óvodába – ma a szülővel kérvényezheti ezt, amennyiben az eltérő fejlődésű gyermek fejlesztése igényelné – tudjuk meg Kásáné Sulyok Ágnestől, az óvoda igazgatójától. Kényelmes helyiséget alakítottak ki a szülőknek, ahol a gyerekükre várhatnak, de külön fogadószoba segíti az óvodapedagógus és a szülő számára a megbeszéléseket.
A gyerekek sokoldalú, játékos fejlesztést kapnak, az idegen nyelvtanulástól egészen a mozgásfejlesztő szobáig, ahol színes mászófal és egyensúlyérzéket fejlesztő kötélhinták várják őket. A kreatív szobában a kerámiázás után rögtön ki is lehet égetni a produktumot, hogy lássa a kis művész, mit alkotott. Mini konyhában ismerkedhetnek meg a gyerekek a főzés-sütés alapfogalmaival.
A XIII. kerületi Gyöngyszem Tagóvoda nemrég esett át egy teljeskörű felújításon, amire 2,7 milliárd forintot költött az angyalföldi önkormányzat. Tehát nem állami, nem EU-s pályázati pénzről beszélünk. Ez már a sokadik óvoda a kerületben, amely kiérdemli a smart, azaz okos jelzőt.
A közelmúltbeli átadáskor Tóth József polgármester ünnepi beszédében utalt a digitalizáció kiterjesztésének fontosságára, a gyermekek ilyen irányú fejlesztésére. A felújítás 2022-ben kezdődött, és most szeptembertől vehették újra birtokukba az ovisok az intézményt.
Érdemes megismerkedni a tervezőkkel: az Archikon Építésziroda megtartotta a régi épület fő tömbjeit, azokra felhúztak egy új szintet, és az emeleteket összekapcsolták galériázott, könnyed, légies terekkel.
A szobákhoz a játszóudvar felől zöld növénysávval határolt hatalmas teraszokat társítottak, a foglalkoztatótermek peig a közlekedő két végére kerültek. Az egyik oldalon van a fejlesztő, mászófalas és kalandpark jellegű eszközökkel felszerelt tornaszoba, műterem és sószoba, a másik oldalon a plusz tornaszoba mellett, tankonyha és okosszoba található. Ezen a szinten kapott helyet a logopédiai és a gyógypedagógiai foglalkoztató, amely akár orvosi helyiségként is funkcionálhat. Az épület teljesen akadálymentes. Az üvegfelületek előtt napkövető és szélérzékelős, motoros textilárnyékoló-rendszert építettek ki. A zöldtetőre kerültek a napelemek.
Kamerákon keresztül a szülők is betekinthetnek a oktatási munkába
A teraszok és a a játszóudvar tankertjeiben az óvodások ismereteket kapnak a természetes környezetről, növénytermesztésről.
Ami ugyancsak páratlan, hogy kamerákon keresztül a szülők is betekinthetnek a napi óvodai nevelési munkába. Pepper, a humanoid robot elsősorban az ügyfélszolgálati feladatokat látja el.
Miközben Erdélyi Nórával sétálunk az épületben, rögtön adódik a kérdés: fizetős-e egy ennyire okos tanintézmény? Nos, nem fizetős, viszont csak a kerületben lakó kicsiket fogadják, valamint azon szülők gyerekeit, akik itt dolgoznak.