A vállalatok 92 százaléka foglalkoztat pályakezdőt
Frissdiplomás munkaerőt a megkérdezettek körében két vállalat kivételével minden cég foglalkoztat: 37 százalék tíznél több pályakezdőt vesz fel évente, míg 29 százalék 6-10 pályakezdőt, 17 százalék 4-5 frissdiplomást, 13 százalék pedig 2-3 frissen végzett munkavállalót alkalmaz évente. A frissdiplomások többsége végzettségének megfelelő munkakörben kezd.
A megkérdezett vállalatok 92 százalékánál a diplomás pályakezdő fiatalok a végzettségüknek megfelelő munkakörben dolgoznak. A megkérdezett cégek többsége (69%) szerint új munkatárs kiválasztása esetén számít, hogy a pályázó a munkakörnek megfelelő szakon szerzett oklevelet, 8% ezt elengedhetetlennek is tartja.
Idegennyelv-ismeret és jó beszédkészség társuljon a pozitív kisugárzással
A BGF KVIK karrier napján adott vállalati visszajelzések alapján a frissdiplomások munkavégzéshez kapcsolódó készségeik, képességeik közül a Top5-be – az alábbi sorrendben – ezek kerültek:
- idegennyelv-ismeret
- jó kommunikációs készség
- határozottság, önállóság
- pozitív kisugárzás
- rugalmasság
A frissdiplomások többsége 100-150 ezer forint nettó kezdőbérre számíthat
A kutatásban részt vevő vállalatok többsége, 61 százalék a frissdiplomások nettó átlagkeresetét 100-150 ezer forint között határozta meg, 22 százalék 150-200 ezer forint között. A vendéglátó és kereskedelmi iparban a cégek 8 százaléknál kereshet a pályakezdő 200 ezer forint felett. Ugyanakkor 100 ezer forintnál kevesebb kezdőbért csupán a vállalatok 9 százaléka jelölt meg.
A szakmai gyakorlatot kifejezetten támogatták a megkérdezett munkaadók: két kivétellel minden cég pozitívan nyilatkozott erről a képzési formáról. Visszajelzéseik szerint a pályakezdő fiatalok és a vállalatok számára egyaránt előnnyel jár a gyakorlati képzés. A válaszadók szerint a gyakorlat során a hallgatók felkészülnek a munka világára, megismerkednek a munkahelyi viszonyokkal, a vállalati kultúrával, valamint szakmai tapasztalatszerzésre is lehetőséget ad a gyakorlati képzés.
mfor.hu