A miniszter a témával kapcsolatos jogszabályváltozásokról is beszélt. Ezek egyik célja, hogy azok a személyek, akik képesek dolgozni, ne csak a segélyre rendezkedjenek be. A segélyre berendezkedő családokban ugyanis a gyerekek ezt a mintát látják, s felnőve maguk is nehezebben helyezkednek el.
Ezért az április 1-jével változó jogszabály szerint családonként csak a nettó minimálbér kapható meg rendszeres szociális segélyként, a további juttatásért valamilyen közmunkát kell vállalnia annak, aki képes erre. Ez lehet közcélú, közhasznú vagy közmunka. A közmunkáknál külön keretből célzottan is támogatják az ilyen jellegű munkavállalást. A jogszabályváltozás lehetővé teszi azt is, hogy az önkormányzatok közös keretből finanszírozzák a segélyeket, valamint a közcélú és közhasznú munkát.
Képzettséghez is jutnak a közmunkások
Egy másik változás, hogy az idén már minden közmunkaprogram - a végzett munkához igazodó - képzéssel együtt indul. A programban részt vevők ingyenesen valamilyen képzettséghez is jutnak, amely javítja lehetőségeiket a későbbi elhelyezkedésre.
Kiss Péter utalt arra, hogy az idei közmunkaprogramok már februárban, márciusban indulnak. A legnagyobb összeggel, 2,840 milliárd forinttal a regionális közmunkaprogramok gazdálkodhatnak. Az erdő-karbantartási munkákra 1,875 milliárd forint fordítható majd, továbbá 870 millió forint jut a vasút környezetét javító közmunkákra, 440 millió forint az ár- és belvízvédelmi, 380 millió forint a közút-karbantartási, 435 millió forint a kiemelt üdülőterületek környékén végzett és 420 millió forint az autópálya-építést előkészítő közmunkákra. Ezen felül két program már korábban megkezdődött, ezek egyike a hátrányos helyzetű kistérségeknek adott lehetőséget, a másik pedig az olyan közmunkák szervezésére, amely a rendszeres szociális segély kiegészítését teszi lehetővé.
A miniszter a rendezvényen kitüntetéseket adott át a közmunka szervezésében kiváló teljesítményt nyújtó személyeknek.