Még mindig sokan élnek szociális segélyből
Az idei év első két hónapjában soha nem látott magasságba, 200 ezer fölé emelkedett a rendszeres szociális segélyben részesülők száma. Azóta részben a szezonális hatások miatt csökkent azok száma, akiknek csak ez a jövedelemforrás jut, de még a júniusi 174 670-es szám is jóval magasabb, mint a korábbi évek hasonló időszakában tapasztalt. Ennek oka pedig a válság miatt megnövekedett munkanélküliségben keresendő, hiszen akik már nem jogosultak álláskeresési járadékra és nem találtak munkát, azok nagyrészt szociális segélyt kapnak.
Idén átlagosan 12,1 százalékkal, júniusban pedig 8 százalékkal többen kaptak rendszeres szociális segélyt, mint a tavalyi év hasonló időszakaiban. A júniusi 174 670-es szám például 13 ezerrel magasabb, mint egy évvel korábban. A csúcs januárban volt tapasztalható, akkor 211 246 fő részesült rendszeres szociális segélyben.
Rendszeres szociális segélyben egyébként az részesülhet, aki már kimerítette a munkanélküli ellátásra való jogosultsági időt, ami jelenleg kilenc hónap. A szociális segélyt a települési önkormányzatnál kell igényelni, ők bírálják el a kérvényeket, a támogatás maximuma 2011-ben 60 600 forint. A segélyre egy családban egyidejűleg csak egy személy jogosult és csak akkor, ha nem biztosított az igénylő megélhetése, ha a családnak az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 90 százalékát és vagyona nincs.
A szociális segélyesek számának növekedésével párhuzamosan ugyanakkor folyamatosan csökken az álláskeresési járadékban részesülők száma. Júniusban már kevesebb mint százezer embernek kellett a korábbi munkanélküli segély utódát folyósítani, ennél alacsonyabb számra utoljára 2008 novemberében volt példa. Azaz a fentiekből az látszik, hogy a magyar segélyezési rendszer egyre jobban eltolódik a szociális alapú támogatások felé, és ez 2012-től várhatóan még erősebben megmutatkozik majd, ugyanis az Országgyűlés döntésének értelmében a jelenlegi kilencről három hónapra csökken az álláskeresési járadék maximális folyósítási ideje.
Meglepő: Közép-Magyarországon volt a legnagyobb az ugrás
A földrajzi különbségeket vizsgálva az NFSZ adataiból kiderül, hogy egy év alatt meglepetésre Közép-Magyarországon nőtt a legnagyobb mértékben a szociális segélyt kapók száma. Budapesten és Pest megyében idén júniusban 16 891 fő kapott rendszeres szociális segélyt, ez 4800-zal volt magasabb, mint egy évvel korábban, azaz a növekedés 39,7 százalékos volt. A régión belül Budapesten 43,6 százalékkal, Pest megyében pedig 35,6 százalékkal nőtt a segélyt kapók száma.
A legtöbben továbbra is Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében kapnak rendszeres segélyt, ott a júniusi 23 918 10,1 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábban tapasztalt számnál. Jelentős mértékben, 23,2 százalékkal nőtt a segélyre szorulók száma Fejér megyében, illetve közel ugyanekkora emelkedés volt megfigyelhető Jász-Nagykun-Szolnok megyében. A csökkenésben Vas megye jár az élen, ahol egy év alatt majdnem 30 százalékkal kevesebben kaptak segélyt.
Az álláskeresési járadékot kapók száma az egész országban csökkent, Vas megyében 30 százalék felett volt a visszaesés, míg országosan 14,8 százalékkal kevesebben kaptak ilyen ellátást, mint 2010 júniusában.
Beke Károly
mfor.hu