3p

Az állami nyugdíjrendszereket mindenütt a világon szolidaritási elvek alapján hozták létre. Ennek a teóriának megfelelően mindenütt szabályozták a kifizethető minimumokat és maximumokat. A Fidesz-kormány néhány éve ezen egyedülálló módon változtatott. Eltörölték a nyugdíjmaximumot.

Laptársunk, szintén a Klasszis Média lapcsoporthoz tartozó Piac és Profit Nyugdíjszerviz című műsorának egyik nézője elmondta, Európa déli országaiban általában a minimumnyugdíj 4-500, a maximum 3500 euró. Az arány ott körülbelül egy a tízhez. Szomszédainknál egy a héthez a jellemző. Svájcban egy a kettőhöz a nyugdíjminimum-maximum arány.

Magyarország az állami nyugdíjolló tekintetében világrekorder, ráadásul az elmúlt években titkosították ezeket az adatokat. Magyarországon a nyugdíjolló aránya most minimum egy a százhoz, de lehet, hogy még több. Amit tudunk, hogy van 30 ezer forintos nyugdíj és van 3 milliós. Ez világrekordnyi különbség.

Nézőnk úgy véli, a cél a mostani hatalmi elit mértéktelen meggazdagodása, akár a korábbi generációk rovására. Az idősebbek munkáját ezzel a módszerrel leértékelték. Ez nem nyugdíjrendszer, hanem nyugdíjpolitika. A felosztó-kirovó rendszerek mindig a politika szolgálói, ezért inkább vissza kellene térni a járulékalapú rendszerhez, ahogy Rákosi elvtárs előtt volt – mondta a műsor hozzászólója.

Karácsony Mihály a Nyugdíjas Parlament elnöke szerint a nyugdíjminimum ma már inkább havi 80 ezer forint körül van, persze ez is egy negyvenszeres arányt mutat, ami elfogadhatatlanul sok. A 3 millió forintos nyugdíjak ügyében egyetért a hozzászólóval, azt ő is méltánytalannak tartja, hogy közpénzből ennyit fizet az állam. Egy ilyen összegű nyugdíjhoz ugyanis akkora fizetés tartozik, amiből bőven tudtak megtakarítani az érintettek. A magyar nyugdíjrendszerben megjelenik ugyan egy degressziós elv 372 ezer forint felett, ami azt jelenti, hogy a magasabb jövedelmek után csökken a nyugdíj mértéke. A fő probléma, hogy ezt az összeget nem igazították az inflációhoz, nem valorizálták, ezért ma egyre csak nyílik a nyugdíjolló.

Karácsony Mihály elmondta, hogy a magyar nyugdíjrendszerből valóban eltűnt a szolidaritási elv, annak ellenére, hogy az Alaptörvény szerint benne kellene lennie. A kormányzati apparátus azonban ma is ragaszkodik a biztosítási elvhez, ami igazából Alaptörvény ellenes.

Csak nyílik a nyugdíjolló
Csak nyílik a nyugdíjolló
Fotó: Depositphotos

Karácsony Mihály egyetért azzal, hogy kellene nyugdíjminimum és maximum. A nyugati példák azt mutatják, hogy az a helyes, ha a nyugdíjminimum a mediánnyugdíj 60 százaléka. A mediánnyugdíj az az összeg, amit a középen álló nyugdíjas kap, vagyis a nyugdíjasok fele kevesebbet, a másik fele pedig többet kap a medián nyugdíjasnál. Ez az összeg ma Magyarországon majd 210 ezer forint, ami 120-130 ezer forintos nyugdíjminimumot jelentene. Az átlagnyugdíj egyébként kicsit magasabb 235 ezer forint körül van. A Nyugdíjas Parlament az 500 ezer forintos maximumot tartja egy elfogadható összegnek.

Karácsony Mihály hangsúlyozta, itt az idő a magyar nyugdíjrendszer reformjára, hiszen ezt teszik a környező országok is. Romániában szeptemberben már életbe is lépett az új Nyugdíjtörvényt, ami tartalmazza a minimál nyugdíj intézményét.

A Nyugdíjszerviz e-mailje éjjel-nappal működik

Címe: [email protected].

Szakértőink bármilyen nyugdíjjal kapcsolatos kérdésre szívesen válaszolnak. A műsor az Oltalom Rádió, a Klasszis Média, valamint a Piac és Profit gazdasági hírportál együttműködésében készül.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!