5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt években megugró ingatlanárak elsősorban a fővárost és a megyeszékhelyeket érintették, így nem csoda, hogy egyre többen vannak, akik az agglomerációban vagy egy kistelepülésen keresik következő otthonukat. A falusi csok kifejezetten az utóbbi csoport számára nyújt segítséget, de minden célra ez a támogatás sem használható fel. A Bank360.hu pénzügyi szakportál annak járt utána, hogyan veheti igénybe egy család a falusi csokot, ha már van egy meglévő lakáshitele.

Az elmúlt években több lakáscélú támogatást vezetett be az állam - részben ezeknek köszönhetően zajlott le a 2016-2019 között tapasztalható dinamikus árnövekedés az ingatlanpiacon,a támogatási összegek ugyanis beépültek az eladási árba.

Ez a jelenség 2019 júliusától a vidéki települések egy részét sem kerülte el, lévén, hogy azóta érhető el a falusi csoknak nevezett támogatási forma. Különösen a nagyvárosokhoz közel eső, valamint a turisztikában érdekelt kistelepüléseken emelkedtek meg az átlagos négyzetméterárak.

Akár 10 millió forinttal is beszáll az állam egy használt lakásba

A drágulás ellenére a támogatás sokat segíthet egy családnak, ha lakáshoz szeretne jutni, hiszen a falusi csokkal az ingatlan típusától és a gyermekek számától függően 600 ezer és 10 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatást lehet igényelni. A falusi csok előnye a hagyományos csokkal szemben, hogy a maximálisan elérhető 10 millió forint akár használt ingatlanra is fordítható, azzal a megkötéssel, hogy legfeljebb az 50 százaléka költhető az ingatlan megvásárlására, az összeg másik felét pedig bővítésre vagy korszerűsítési munkálatokra kell fordítani. A felhasználás részletes feltételeiről ezen az oldalon lehet olvasni.

Meglévő lakáshitel mellé hogyan igényelhető falusi csok?

Felmerül a kérdés, hogy mit tehet egy család akkor, ha már van egy lakáshitellel terhelt ingatlana, és úgy szeretnék igénybe venni a falusi csokot. Ennek alapesetben semmi akadálya nincs, de érdemes két különböző forgatókönyvet is megvizsgálni, mert mindkettő életszerű lehet.

  1. A család szeretné eladni a hitellel terhelt ingatlant, és a falusi csok segítségével egy másik használt ingatlanba költözni.
  2. Nem szeretnének kiköltözni, hanem a meglévő ingatlanra szeretnék igénybe venni a támogatást valamelyik preferált kistelepülésen.

Adminisztrációs szempontból mindkét szituációnak megvannak a nehézségei. Az első esetben a hitellel terhelt ingatlan eladása lehet problémás, hiszen több szempontot is figyelembe kell venni. Ha az eladó nem tudja saját forrásból tehermentesíteni az ingatlant – és az ingatlanát hitelből vásárolnák meg –, akkor a különböző kölcsönöket nyújtó bankokat is be kell vonni a folyamatba. Ez az út akár több hétig is eltarthat, mivel ebben az esetben a vevőnek hitelt folyósító bank közvetlenül az eladónak korábban hitelt folyósító banknak utalja a szükséges összeget, amivel tulajdonképpen megtörténik a végtörlesztés. Az eladó ezután csak azt az összeget kapja meg a vételárból, amennyi a hitel kifizetése után maradt.

A falusi csoknak csak ezután lesz szerepe, hiszen a támogatással a másik ingatlan megvásárlására, valamint korszerűsítésére van lehetőség. Fontos, hogy ha a falusi csokot választja az igénylő, akkor korszerűsítés vagy bővítés nélkül kizárólag vásárlásra nincs lehetőség – erre a célra a hagyományos csokot érdemes választani.

A második forgatókönyv szerint a család egy már meglévő, hitellel terhelt ingatlan bővítéséhez vagy korszerűsítéséhez használná fel a támogatást.

Erre a rendelet szerint van lehetőség, az igénylés a bejegyzett jelzálogjog miatt viszont bonyolultabb, mintha az ingatlan tehermentes lenne. Mivel a bővítés vagy korszerűsítés hatására több paramétere is megváltozhat az ingatlannak – például az értéke, hasznos alapterülete vagy energetikai besorolása–, a munkálatokat minden esetben jelezni kell a lakáshitelt korábban folyósító bank felé is.

“Adminisztrációs szempontból egyszerűbb, ha ugyanannál a banknál igényeljük a falusi csokot, ahol a lakáshitelt vettük fel, ez azonban nem minden esetben járható út, mivel a falusi csok még az összes nagyobb banknál sem érhető el, nem beszélve a kisebbekről” – közölte az Mfor.hu-val Vrazsovits Rita, a Bank360.hu elemzője.

Hogy elkerülhető legyen a bonyolult adminisztráció, kézenfekvő megoldásnak tűnhet az ingatlan tehermentesítése. Ebben a falusi csok azonban nem nyújt segítséget, mivel hitelkiváltásra ez a támogatás semmilyen formában nem használható fel. A tehermentesítést megkönnyítheti viszont több másik állami támogatás is, igaz, ezekhez vagy gyermeket kell vállalni, vagy gyermeket kell szülni: a szabadon felhasználható babaváró hitel egy meglévő lakáshitel elő- vagy végtörlesztéséhez jöhet jól, gyermekszületés esetén pedig a hitelünk egy részének elengedésével segíti a családokat az állam.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!