3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az az igazság, hogy megvilágosodtam. Rájöttem, hogy a rezsicsökkentés a legzseniálisabb gazdaságpolitikai lépés az elmúlt 2 évben. Habár hosszútávon borzasztóan káros, és a magyar energiabiztonságot, valamint növekedési kilátásainkat nagymértékben veszélyezteti, egyszerre számos olyan célt ér el vele a kormány, amit szeretne.

Nézzük:

1. Első feladat a választások közeledtével a népszerűség növelése. Klasszikusan minden értelmes kormány az első két évében megszorít, a második két évben, de leginkább az utolsó évben (a korábban felhalmozott tartalékokból) osztogat, hogy szavazatokat "vegyen" (máig érthetetlen módon a 2002-es szocialista kormány a választások után azonnal elkezdett osztogatni, aminek meg is lett az eredménye...). A jelenlegi kormány költekezési lehetőségei azonban nagyon limitáltak a sérülékeny befektetői hangulat és az EU túlzottdeficit eljárása miatt, így teljesen logikus az ötlet, hogy úgy osszanak pénzt, hogy az a kormányzatnak nem kerül semmibe. Ezt a célt tökéletesen teljesíti a rezsicsökkentés. Ráadásul, mivel gyakorlatilag semmiféle ellenállást nem tapasztalnak a szolgáltatók részéről, logikus lehet valóban újabb 10-20%-kal csökkenteni a rezsit.

2. Második feladat a növekedés beindítása a választásokig. Habár hosszútávon abszolút káros a rezsicsökkentés növekedési hatása (ki fog beruházni, ha akármelyik pillanatban tollvonással elvehetik a nyereségét?), ám rövidtávon pozitív lehet. A rezsicsökkentéssel, pláne ha nem állnak meg 10%-nál, jelentős összegek maradnak a lakosság zsebében, és ez többletfogyasztásban manifesztálódhat. Ne feledjük el, hogy közben a korábban végtörlesztők is valószínűleg lassan magukra találnak, és megszabadulván terheiktől, ők is többet tudnak fogyasztani, ez pedig pozitív a növekedésre. Sőt, várhatóan az MNB-n keresztül jelentősebb hitelt is nyom a gazdaságba a kormányzat, így könnyen lehet, hogy 2013-ban akár 1-2%-os növekedés legyen, 2014-ben pedig akár 3%.

3. A rezsicsökkentés a bántóan magas inflációt 3%-ra, vagy további rezsicsökkentések révén 3% alá is viheti, így megszűnhet az MNB ellenállása a további kamatcsökkentések irányába. Az alacsony infláció alacsony kamatot, az pedig olcsóbb hitelt jelent. Ha 2% lesz az infláció, könnyen megindokolható a 3-4%-os jegybanki alapkamat is, ami olcsóbb hitelt jelent majd mindenkinek!

4. Végül pedig a veszteséges energiaszolgáltatók egy része bedobja a törülközőt, és az állam olcsón visszavásárolhatja ezeket a társaságokat. Egyébként is stratégiai céljuk a reprivatizáció, és ez nagyon megkönnyíti, hogy minél több vagyonelem kerüljön állami kézbe.

Összesítve tehát egyszerre generál növekedést, csökkenti az inflációt, segíti az olcsó hitelezést, és vagyonelemeket juttat vissza az államhoz. Zseniális. Kár, hogy ennek az ára a hosszútávú növekedési kilátások hanyatlása, és a magyar energiarendszer lerohadása lehet. De mint tudjuk mindenért fizetni kell, semmi sincs ingyen. És kit érdekel a hosszútáv, amikor egyelőre úgyis csak 2014-ig kell gondolkodni? Utána meg majd lesz valahogy...

Carpe diem!

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!