Egy hónapja azt írtam: "Ennek egyébként kiterjesztése a svájci frank is, amely Európában sok befektető számára az arany funkcióit tölti be. Itt ugyan még nincs gyengülés, de ha a fenti folyamatok folytatódnak, akkor az aranyhoz hasonlóan innen is el fog indulni az exodus, gyengítve az alpesi devizát, mivel kiderült, hogy a király meztelen: a svájci frankban ücsörögve csak mínusz kamatot lehet elérni, miközben szinte minden más európai eszköz szépen hoz. Ebből egy idő után a magas hegyek mögé menekült befektetőknek elegük lesz."
Illetve december elején: //www.mfor.hu/cikkek/Gyengulhet_e_a_svajci_frank_.html "...minél többet foglalkozom a témával, annál inkább úgy látom, hogy a következő évben könnyen jöhet egy 4-7% körüli svájci frank gyengülés, ami igazi áldás lenne a magyar lakosságnak és vállalatoknak."
Mi történik a frankkal?
Nagyjából az, mint amikor a bombázástól félve 3000-en bemenekülnek egy 40 centi széles ajtajú bunkerbe, ahol se víz, se világítás, és moccanni sem lehet a többiektől. Mindaddig jobb bent ücsörögni, amíg a borzasztó külvilágtól kell tartani, ám ha egyre inkább valószínűsíthető, hogy szó sincs semmiféle bombázásról, és a kint maradtak nyugodtan sétálgatnak odakint a friss levegőn, napozgatnak, pihengetnek, esznek-isznak, vigadoznak, akkor egyre többen szeretnének kijönni a dohos bunkerből. A probléma csak az, hogy az ajtó nagyon szűk, és ilyenkor könnyen történnek balesetek...
Az európai államadósságválságtól tartva többszázmilliárd (!!!) euró áramlott Svájcba, itt próbálván meg átvészelni a nehézségeket - természetesen ez természetellenes frankerősödést okozott. A svájci jegybank a frank rendkívüli erősödése miatt 1,20-as frank-euró minimumárfolyamot szabott meg, és korlátlan mértékben vett eurót. Annyi történt, hogy az országba áramló euróért cserébe frissen, semmiből teremtett (nyomtatott) frankot adott. Bemenekülni tehát könnyű volt svájci frankba, mert a jegybank annyi frankot adott (nyomtatott), amennyit csak akartak a befektetők (cserébe eurót kapott), azaz, a bunkerba könnyű volt bejutni. Viszont ha hirtelen sok pénz akar kijönni a frankból, és más eszközökbe menne, azaz megfordul az áramlás akkor nincs olyan piaci szereplő, aki visszavenné a frankot, és helyette eurót (vagy dollárt vagy bármi mást) adnia. Ezért gyengült hirtelen ilyen nagyot a frank, mert egyszerre sok befektetőben tudatosult, hogy ott kell hagyni a bunkert, mert a világ talán mégsem omlik össze, és elkezdték eladni frankjaikat.
A folyamatban nincs nagyon megállás, mert ha egyszer megindul a kiáramlás a bunkerből, akkor egyre többen megijednek, látva, hogy a betonbiztos frankon veszíteni is lehet, és ők is menekülőre fogják, ami tovább gyengíti a frankot, és így tovább. Tehát a frank könnyen gyengülhetne pár hónap alatt akár 10-20 százalékot is, ám ez valószínűleg mégsem fog megtörténni. A svájci jegybank nem örül a hatalmas (deviza)tartalékmennyiségének, nyilván szeretné azt csökkenteni - anélkül, hogy ez veszélyeztetné a stabilitást. A leglogikusabb az lenne, ha 1,25-1,30 között megpróbálnák visszaadni tartalékaik egy részét. Ha így történik, akkor a mostani nagy felfutás után sávkereskedés alakulhat ki a frank-euró keresztben, ahol az egyensúlyt a svájci frankot eladók/eurót vevők (bunkerből menekülők), és a másik oldalra beálló svájci jegybank adhatja (akik pedig a tartalékukat csökkentenék). Könnyen lehet tehát, hogy az 1.20-as és azalatti szinteken hatalmas eurómennyiséget vásárló jegybank 1,25-1,30 között tartalékai egy részétől meg is tud szabadulni, stabilizálva az árfolyamot, miközben hatalmas profitra tesz szert...