4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A "hurrikán közepe" (eye of the hurricane) csalóka szélcsendet és pillanatnyi napsütést hoz a vihar első heves órái után. A tapasztalt, több hurrikánt átélt (vagy a földrajzórán odafigyelt) lakosok azonban tudják, hogy ilyenkor még nem szabad a búvóhelyről előjönni, ez a csend csak időleges: a vihar második fele még hátravan.

Az elmúlt két hét viszonylagos csendben, a piacok megnyugvásával telt el: Orbán beszéde az Európa Parlamentben, kijelentése, miszerint "meghajolunk az erő előtt", és annak többszöri hangoztatása, hogy a kormány mindenképpen meg akar egyezni az IMF-fel, alapos meglepetést jelentettek a piacoknak. Az euró/forint árfolyam egészen a 290-es szint közelébe enyhült, az államkötvény-aukciók sikeresek voltak, a magyar adósságkockázati felár (CDS) látványosan esett, százezer ember tüntetett a kormány mellett (mégha egy részüket fizették és buszoztatták is.)

Beindult a Fidesz propaganda-gépezete is: az "erő előtt való meghajlás" most már államférfiúi erény lett, mely Orbán Viktor zseniális diplomatikusságát igazolja, noha ugyanezt a magatartást a kormányfő decemberben még Brüsszel és Moszkva összehasonlításával utasította el. Az igazi fideszesek emlékezete rövid; a hozzáértő befektetők viszont ebből látják, hogy Orbán tényleg meg akar egyezni az IMF-fel. Mennyivel különb lett volna az ő és az ország elmúlt két éve, ha ezt előre átgondolta volna!

Mert a feketeleves még hátra van. Hogy ugyan a baloldal, illetve a jogállamiságban hívő jobboldal azon reménye, hogy az EU vagy az IMF kikényszeríti a jogállami alapokra való teljeskörű visszaállást, vajon teljesül-e, erre nem mernék mérget venni. Az EU számára problémás dolog egy tagország ügyeibe túl mélyen beleszólni, amikor több helyen a nemzeti szuverenitást féltették, féltik az EU-tól így is. Az IMF-nek pedig nem feladata ez - ha a Magyar Nemzeti Bank függetlensége garantált, akkor az nekik jogrendszerből elég; esetleg hozzácsapják még a Költségvetési Tanács újra felállítását.

De hogy pénzügyekben annál szigorúbbak és keményebbek lesznek, az biztos.  A feltételeket olvasva majd, amiket szabni fog az EU és az IMF, Orbán Viktor lehet, hogy rászokik a dohányzásra. Mert százezer ember nem az ország, és a tömegek, akik őt 2010-ben ilyen hatalomhoz juttatták, azért tették ezt, mert azt ígérte nekik, hogy megszorítások nélkül megoldja a gazdasági problémákat. Nincs az a propaganda-gépezet, meg retorika, ami segíthet rajta, amikor kiderül, hogy hazudott - különösen Gyurcsány éveken át tartó, ugyane tárgykörrel kapcsolatos démonizálása után. Hiába küld évente személyre szóló levelet a nyugdíjasoknak, ha most kénytelen lesz a nyugdíjakat csökkenteni. És két év kormányzás után az "elmúltnyolcév" retorika már csak annak a bizonyos százezer embernek fog bejönni. A befektetők tudják, hogy az igazi ok Matolcsy gazdaságpolitikája és a jogállam szétrombolása (gazdasági szempontból a legfontosabb a tulajdonjog alkotmányos védelmének megszüntetése) volt, a tömegek pedig csak egyszerűen nagyon dühösek lesznek. Aki radikális populizmussal él, radikális populizmus által vész el.

Mindeközben az ország recesszióba süllyed, a gazdasági gondok minden szokásos járulékos bajával, például a vagyon elleni bűncslekmények szaporodásával. Le lehet foglalni az összes közteret, hogy az ellenzék ne tudjon tüntetni március 15-én, de ezzel a kormányzat maga vallja be tehetetlen rettegését. Ugyanis a ránk kényszerített megszorítások az országot még mélyebb recesszióba fogják taszítani, és ha a 2012-es esztendő a gazdasági katasztrófa éve lesz, ahogy várható, nem lesz már idő, hogy a 2014-es választásokon a Fidesz a győzelem akár a legkisebb esélyével szállhasson ringbe.

Orbán Viktornak, mint politikusnak, hosszútávon befellegzett. Mint államférfi, még egy dolgot megtehet: az IMF segítségével elvégzi a "piszkos munkát", amit a Magyar Köztársaság húsz éve halogatott: a pénzügyeink rendbetételét, a nagy társadalmi elosztórendszerek alapos, átgondolt reformját. Kétharmados többségével egyedülálló helyzetben van, hogy ezt most megtegye. Így legalább a történelemkönyvekbe pozitív végkicsengéssel kerülhet be.

Aki magyar államkötvénybe akar fektetni, annak ezt kell meggondolnia: ha úgy gondolja, hogy Orbán a helyén marad, és az IMF-fel vállt vetve keményen megszorít, reformál, akkor vegyen államkötvényt, esetleg váltson eurót forintra. Ha úgy gondolja, hogy Orbán vagy lemond, vagy pedig mégsem egyezik meg az IMF-fel, és jön az államcsőd, akkor shortoljon államkötvényt, vagy vegyen eurót forintért.

Aki pedig úgy gondolja, hogy Orbán biztosan nem mond le, hanem aláír az IMF-fel, de utána annyit elszabotál a megállapodásból, amennyit éppen lehet nemzetközi botrány nélkül, az menekítse pénzét amerikai részvényekbe.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!