Több százmilliárd forint akkora összeg, hogy annak esetleges „elvesztésére” már azok is felkapják a fejüket, akik egyébként kevésbé érdeklődnek a közélet iránt. Ez indokolhatja, hogy ezen a héten az Mfor Facebook-oldalán a legtöbb komment egy olyan poszt alá érkezett, amelyben Matolcsy György korábbi jegybankelnök egyik megnyilatkozásáról számoltunk be. Beszóltam a Facebookon című rovatunkban minden héten megnézzük, hogy mely cikkeink alá érkezett a legtöbb hozzászólás, ez a hét is bőven adott munkát.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése súlyos gazdálkodási szabálytalanságokat és átláthatatlan vagyonkezelési struktúrát tárt fel a Magyar Nemzeti Bank Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványánál (PADME). Az ÁSZ vagyon elleni bűncselekmények gyanúja miatt feljelentést tett, az ügyben nyomozás zajlik. Matolcsy György vitatja az ÁSZ megállapításait, szerinte a PADME vagyona teljes egészében megvan, értéke nőtt, és az értékelési módszert tartja hibásnak. Erről bővebben korábbi cikkünkben olvashat:
Magyarázata egyeseknél igencsak kiverte a biztosítékot. Ágota nevű olvasónk a volt jegybankelnök azon kijelentésére, hogy a vagyon nemcsak megvan, hanem még gyarapodott is, így reagált:
„Ja de kinél?”
Erzsi is ezen az ösvényen indult el: „Megvannak, csak nem mindegy hogy hol, kinél?” Érveléséhez csatlakozott László:
„Még jó hogy megvannak a milliárdok, csak kérdés, kinek a zsebében vagy a számláján!”
Mária talált egy egyszerűnek tűnő megoldást: „Ha megvan a pénz, fizesse be.” Marikának is volt egy ötlete: „Addig is a teljes vagyonukat zárolni kell, a többi rablóéval együtt.”
István pedig valamilyen mélyebb összefüggésre szerette volna felhívni a figyelmet:
„Ha visszaadja, ezek lopják el!”
Az ÁSZ egyébként már reagált Matolcsy György kijelentéseire, egyebek mellett azt állítva, hogy „az MNB volt elnöke meggondolatlanul, valószínűleg a jelentés pontos ismeretének hiányában illette méltatlan, negatív jelzőkkel és kifejezésekkel a munkáját végző Állami Számvevőszéket és annak elnökét.” Ha pedig többet szeretne tudni erről az ügyről, nézze meg korábbi videónkat:
Szétesés és libsik?
A szintén a Klasszis Médiához tartozó Privátbankár sem szűkölködött olvasói véleményekben az elmúlt héten. A legtöbb kommentet bezsebelő cikk is egy forró témát feszeget: a Politico által megszerzett koalíciós tervezet szerint a leendő német kormány – a Friedrich Merz vezette konzervatívok és az SPD – határozottabb uniós fellépést sürget Magyarországgal szemben. Bár a dokumentum nem nevesíti Budapestet, egyértelműen „a legrosszabb uniós jogsértőre” utal, és szigorúbb intézkedéseket javasol: a kötelezettségszegési eljárások következetes alkalmazását, uniós források visszatartását, sőt akár a tanácsi szavazati jog felfüggesztését is. A tervezet szerint a kül- és biztonságpolitikai döntéseket a jövőben minősített többséggel kellene meghozni, hogy Magyarország ne tudja blokkolni például az Oroszország elleni szankciókat. A teljes cikket itt olvashatja el.
Ferenc így értékelte a fejleményeket: „Még egy lépés a széteses felé.”
Szandra érvek és konkrétumok nélkül annyit közölt: „A csicska bérhergelő libsi média szerkesztők is tudják, hogy ez az egész országnak rossz. Az ő szüleiknek is. De van az a (külföldi) pénz… ” Ha az olvasó ránk gondolt, szeretnénk jelezni, hogy a Politico értesüléséről és a következő német kormány tervéről van szó, amelyekről mi csak hírt adtunk. De valójában ezt az inget nem szeretnénk felvenni magunkra.
Zoltán egyébként Szandrától megkérdezte, hogy a „CDU/CSU libsi?” Itt szeretnénk megjegyezni, hogy a CDU/CSU (azaz Kereszténydemokrata Unió / Keresztényszociális Unió) hagyományosan jobbközép, konzervatív pártszövetség. Gazdaságpolitikájuk ugyan piacpárti, társadalmi kérdésekben visszafogottan konzervatívak, így a köznyelvben „libsiként” használt jelző rájuk nem helytálló. Az EU-párti, jogállamiságot hangsúlyozó álláspontjuk miatt használhatják rájuk ezt, a mára lassan szitokszóvá váló jelzőt az ezen értékekkel, közösséggel egyet nem értő személyek, szervezetek.
Február végén egyébként szövetségi törvényhozási választásokat tartottak Németországban, amit a rekord, 84 százalékos részvétel mellett az említett CDU/CSU nyert meg. A pártszövetségnek a baloldali szociáldemokratákkal, az SPD-vel lett meg a többsége, ők a német politikai spektrum baloldali, balközép pártja, az uniós integráció mélyítése és a szociális jóléti rendszer megerősítése, az újraelosztás támogogatása köthető hozzájuk. Erről részletesen olvashat a Privátbankár cikkében.
Aki pedig ennél is több véleményre kíváncsi, lájkolja az Mfor Facebook-oldalát és a Privátbankár Facebook-oldalát.