Nem csitul a Magyar Nemzeti Bank alapítványait érintő botrány, miután az Állami Számvevőszék (ÁSZ) több száz oldalas jelentésében szabálytalanságokat és súlyos gazdálkodási problémákat tárt fel a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) működésében. A jelentés szerint a vagyonkezelés egy átláthatatlan cég- és befektetési struktúrán keresztül zajlott, és vagyon elleni, valamint a gazdálkodás rendjét sértő bűncselekmények gyanúja vetődött fel. Az ÁSZ feljelentést tett, az ügyben nyomozás indult.
Az Indexnek telefonon nyilatkozó Matolcsy György, a jegybank korábbi elnöke szerint „iratellenes, tényeket nélkülöző ÁSZ-jelentés” született. Úgy véli, az Optima Befektetési Zrt. és a PADME minden megállapításra érdemben válaszolt, ám ezeket nem vették figyelembe.
„Felfoghatatlan hiba az ÁSZ elnökétől, ahogy a károkozás szóval dobálózik” – fogalmazott.
Matolcsy bírálta, hogy a jelentés a GTC Holding vagyonát kizárólag tőzsdei árfolyam alapján értékeli, és elmondása szerint az ingatlanalapú portfólió valós értékét az EPRA NTA módszertan alapján kellene megítélni. Hangsúlyozta: „az adatokból egyértelműen látszik, hogy az alapítványi vagyon teljes mértékben megvan, sőt az értéke meghaladja az 500 milliárd forintot”.
A Neumann János Egyetem és a PADME kapcsolatáról azt mondta, a jegybank 2014 óta kiemelt célként kezelte a pénzügyi kultúra fejlesztését, és az alapítvány több milliárd forint értékben támogatta az intézményt. A hűtlen kezelés gyanúját visszautasította: „minden információ szerint megvan az alapítványi vagyon, sőt jelentősen emelkedett is”.
Az ügyben az ORFK hűtlen kezelés gyanúja miatt nyomoz, az ügyészség szerint az eljárás felderítési szakaszban van.