„A klub első szabálya, senkinek egy szót sem a klubról” – kezdi szabályismertetését Tyler Durden a Harcosok klubja filmben. a Brad Pitt által megformált karizmatikus, anarchista és nihilista ötletekkel is incselkedő antihős igazán az 1999-es mozipremier óta került be a köztudatba. A film a maga módján örökérvényű, hiszen a modern társadalmakban a Durden-féle kapitalizmus, és létező rendszerek elleni lázadás sokak számára cseng csábítóan.
Ám – ahogy az történt a magyar kormány facebookos szupercsapatában is – úgy tűnik, hogy a film végét csak kevesen várták meg; hiszen az eredetileg a modern férfiak identitási válságának kezelésére alapított Harcosok klubja idővel egybeolvad a megszokott társadalmi és politikai rendet merényletekkel és erőszakkal lerombolni akaró Project Mayhemmel. Bár az sosem derül ki, hogy a társadalom valóban összeomlik-e azután, hogy a lázadás keretében hitelintézeti központokat robbantanak fel, elképzelhető, hogy a több mint 15 éve hatalmon lévő kormány részéről öngól az, ha egy tulajdonképpen önszerveződő, a status quo és a központi hatalom ellen fellázadó mozgalom erejét bemutató film képsoraival kampányolnak.
Elcsúszott TikTok-trend
Azt ezen a ponton el is vethetjük, hogy a kormányzati erők csak a Harcosok klubja nevét vették kölcsön a saját mozgalmukhoz, hiszen Szentkirályi Alexandra, a Fidesz budapesti frakcióvezetője egy rendkívül kínosan megvágott, Durden-beszédét kibelező videóban buzdított új harcosok toborzására – az áthallás tehát nem csak a véletlen műve.
@alexandra.szentkiralyi A klub szabályai. A jövő évi választást 100 ezer digitális szabadságharcossal nyerjük meg. Fel, küzdelemre! #harcosokklubja #budapest #bp #hungary #magyarország #szentkiralyi #szentkiralyialexandra Where Is My Mind? – Pixies
Május közepét írtunk, amikor óriási csinnadrattával, Orbán Viktor jelenlétében elrajtolt a Harcosok klubja, állítólagosan tízezres tömeg, lézershow, Muri Enikő élő előadása is köszöntötte a kormánybarát lelkeseket, akiktől a választásig tartó időszakban remél sokat a Fidesz-KDNP. Önmagában a csoport megalkotásának létjogosultságát nem vitatjuk, hiszen bőven elképzelhető, hogy arra tényleg van igény, és Orbán Viktor profilja is lelkesen posztolgat a Harcosok Klubja facebookos köreiben – ahogy azt a Redditre kiszivárgott képernyőfotók is bizonyítják.
De miért éppen ez a film?
A filmválasztás gyökereit – mint annyi minden mást mostanában – a kormány által nemzetinek hirdetett, ám a gyakorlatban a trumpista MAGA-mozgalom (’Make America Great Again’ – a volt és jelenlegi elnök politikai támogatói mozgalma) háza táján kell keresgélni. A Joe Biden-féle, gyengébb kezű, szexuális és más típusú kisebbségek számára előnyöket juttató, az átlagemberek számára túlzottan is csak ideológiai platformokon kommunikáló demokrata kormány rengeteg csoportot elidegenített ezzel, köztük a Trump egyik legjelentősebb támogatójának számító fiatalabb, fehér férfiakat is.
Mindez, kombinálva a romló gazdasági helyzettel, a megélhetési nehézségek szaporodásával, a párkeresési nehézségekkel, és a változó nemi szerepekkel oda vezetett, hogy megnőtt az igény az olyasfajta macsó, karizmatikus, zsigeri férfiasságra, mint ami Tyler Durden karakterét évtizedek óta vonzóvá teszi a nézők számára. A film társadalomkritikája, és az, hogy a Narrátor, azaz Edward Norton karaktere végül legyőzi magában a lázadást kirobbantó, egyre extremistábbá váló Durdent, valahol azonban elveszett útközben.
Generációk harca
A tiktokos szálnak azonban itt még nincs vége, ugyanis a közösségi oldal amerikai felén igen éles összecsapás rajzolódott ki az X- és a Z-generáció tagjai, azaz a mostani negyvenesek és ötvenesek, valamint a mostani tizen- és huszonévesek közt. A Z-generáció hagyományosan egy túlérzékeny, elkényeztetett korcsoportként jelenik meg a kisarkított posztokban, akik megtámadnak olyan, akár még 10-20 éve is teljesen elfogadott, ám mai szemmel már rasszistának, szexistának, vagy homofóbnak tűnő előadókat, termékeket és társadalmi modelleket, amelyek az X-generáció számára még teljesen hétköznapiak voltak.
@laurenoakley88 Dear Gen Z.. #WeStan #eminem #lifestyle #millennial #genz #rap original sound – clodagh
Azt nem lehet vitatni, hogy a mostani 40-esek és 50-esek nem elhanyagolható hányada ugyanúgy nem fogékony a szélsőségesebb, vagy akár konzervatívabb ideológiákra, ám azok számára, akik vevők erre, egy jól ismert, generációs kultfilm, a Harcosok klubja pontosan azt a flegma visszavágást tudja megadni, amire vágynak – nem véletlen, hogy a TikTokon is a film idézeteivel vágtak vissza a Z-generációs kritikákra, vagy hasonló „harcra kész” álláspontot vettek fel.
@panthertat57 #CapCut #genxcrew origineel geluid – @Jack&Jolie
Bár biztosan nem fogjuk megtudni, egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy a magyar kormány a Harcosok klubja-retorikával pontosan ezt a generációt akarja megfogni – a Medián 2024-es kutatása szerint az EP-választásokon a kormánypártok pontosan az 50-64 évesek korcsoportjában teljesítettek a legjobban. A mostani 50 év körüliek pedig a húszas éveiket taposták a film 1999-es megjelenésekor, azaz Tyler Durdent jó ismerősként köszönthették.
Azt, hogy a Harcosok klubja-stratégia mennyire válik majd be, idővel kiderül, addig azonban a kormányközeli erők helyében bőszen reménykednénk abban, hogy a támogatók nem nézik végig a filmet – a Project Mayhem megvalósulása ugyanis enyhén szólva sem jelentett jót a hatalmon lévők számára.