A Holnapután című hollywoodi film története szerint az Atlanti-óceán áramlatainak felborulása kisebb jégkorszakot idéz elő Észak-Amerikában. Úgy tűnik, egy ehhez hasonló forgatókönyv lejátszódásához mérhetően közelebb került az emberi társadalom a film 2004-es megjelenése óta eltelt húsz évben.
Arról a lehetőségről van szó, amelyről hosszú ideje tudni lehet, hogy katasztrófához vezetne: a Golf-áramlat leállásáról. A film készítésének idején mérőeszközöket telepítettek az áramlat mozgásának vizsgálatára, amelyek adatai azt mutatják, hogy a víz mozgása az északi-sarki jégolvadás miatt folyamatosan lassul, és elérheti azt a pontot, amikor teljesen leáll.
Maradt egy évszázad?
Ezt támasztják alá a legújabb klímamodellek is a Conversation magazinban megjelent cikk klímakutató szerzői szerint. Arra jutottak, hogy az áramlat egy évszázadon belül leállhat, ami emberi mértékkel mérve hosszú idő, a bolygótörténet szempontjából azonban csak egy pillanat. Ha ez megtörténik, akkor Észak-Amerika, illetve Európa és Ázsia egyes részeinek átlaghőmérséklete több fokkal csökkenhet.
A Golf-áramlat egy meleget hordozó szállítószalag. A felszíni sós víz az egyenlítő környékén felmelegszik, elindul észak felé, megtesz egy kört a Karib-tengeren, majd Európa felé veszi az irányt, elhalad a brit szigetek nyugati partjainál, miközben leadja a hőjét, fűtve Észak-Amerikát és Európa északi részét. Ezután Grönland környékén lehűl annyira, hogy lesüllyedjen, és elinduljon vissza, dél felé.
A globális felmelegedés miatt az ottani jégből kiolvadó édesvíz azonban annyira felhígíthatja az áramlat vizét, hogy nem tud lesüllyedni, és ezzel lezárja a meleg szállítószalagját. Az eredmény: az európai kontinens egy részén a jelenleg előrejelzett évtizedenként 0,2 Celsius fokos hőmérséklet-változás 3 fokra gyorsul. Norvégia egy részében mínusz 20 fokkal eshet a hőmérséklet, miközben a déli részeken néhány fokkal még melegebb lehet. Megváltoznak a csapadékjellemzők is. Az Amazonas esőerdője helyén szavannás terület alakulhat ki, miközben a fákban őrzött szén-dioxid a légkörbe kerülne. Nincs elég hosszú adatsorunk annak pontos meghatározásához, hogy mikor érkezhet el az a pillanat, amikor leállhat a Golf-áramlat, de a statisztikai elemzések szerint néhány éven vagy néhány évtizeden belül is megtörténhet.
Már a szivacsok is kongatják a vészharangot
Hasonlóan vészjósló előrejelzést tettek közzé az elmúlt hetekben a Ceratoporella nicholsoni tengeri szivacsokat vizsgáló ausztrál kutatók. Szerintük a globális felmelegedés a korábban vártnál gyorsabban zajlik és hosszabb ideje tart.
Malcolm McCulloch, a Nyugat-Ausztráliai Egyetem professzora szerint a globális felmelegedést mintegy 0,5 Celsius-fokkal alábecsülték, ami azt jelenti, hogy közelebb vagyunk a 2015-ös párizsi megállapodásban meghatározott, az iparosodás előtti szinthez képest 1,5 Celsius fokos felmelegedésben meghatározott limithez, mint korábban gondolták. Közölte azt is, hogy míg az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) 2020-ig 1,2 fokos felmelegedést becsült, a hőmérséklet valójában már 1,7 Celsius fokkal magasabb az iparosodás előtti időszakhoz képest.