2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A NASA 11 éve indította útjára a naptevékenységet vizsgáló eszközét. Ennek felvételeiből most egy lenyűgöző videót vágtak össze, amin végigkövethetjük, mi történt a csillaggal az elmúlt évtizedben.

A 2010-ben útnak indított Solar Dynamics Observatory, azaz Napdinamikai obszervatórium Föld körüli pályáról vizsgálja a naptevékenységet. Az amerikai űrkutatási hivatal Élet egy csillagal nevű programjának részeként a küldetésnek a Nap változékonyságát okozó tényezők jobb megértése a célja, elsősorban pedig a Nap mágneses terének, illetve annak a vizsgálata, hogy miként jut el a Földre az így keletkezett energia napszél, illetve különböző részecskék, sugárzások formájában.

A most magunk mögött hagyott napciklus pillanatfelvételei (Kép: NASA)
A most magunk mögött hagyott napciklus pillanatfelvételei (Kép: NASA)

Ez a tudás azonban nem szükséges ahhoz, hogy élvezni lehessen az SDO 11 évnyi felvételeiből összevágott filmet, amelyen életet adó csillagunkat egy gigantikus lávalámpaként csodálhatjuk meg. Ez az időtartam pont megfelel egyébként a naptevékenység 11 éves, ciklikus változásának, amely a csillag mágneses pólusainak mostani tudásunk szerint ugyanilyen időközönként történő megcserélődéséhez kötődik.

A videó elején a naptevékenység nagyjából a minimumon van, majd az anyag közepe felé éri el maximumát, ilyenkor látni a legtöbb látványos jelenséget, napfoltokat, napkitöréseket. Érdemes azért gondolatban hozzátenni: azok a látható kisülések, kitörések és foltok többségében egész bolygónk elférne tokkal-vonóval, és akár egyetlen ilyen aprónak látszó villanás energiája is elég lenne a teljes emberi civilizáció megsemmisítéséhez, ha egy kicsit közelebbről lenne szerencsétlenségünk megcsodálni.

Az SDO élettartamát eredetileg csupán öt évre tervezték, de egyelőre tökéletesen működik. Amellett, hogy rengeteg felbecsülhetetlen értékű adatot gyűjtött, a műszer igazolta egy korábban csak elméletben feltételezett, új típusú mágneses napkitörés létét is. Az ilyen kutatások nemcsak a körülöttünk lévő világ jobb megértését szolgálják, hanem potenciálisan a földi élet, de legalábbis az emberi civilizáció túlélésének zálogát is jelenthetik, mivel a dolgok mai állása szerint egy komolyabb napkitörés okozta, pont a bolygónkat eltaláló mágneses vihar akár évekre is kiüthetné a teljes internet- és kommunikációs hálózatot, a naptevékenység bármilyen drasztikus megváltozása pedig minden földi létformára végveszélyt jelentene.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!