Dél-Korea egyik legnagyobb technológiai vállalata, a Naver főhadiszállásán lévő kávézóban, robotok várják, hogy felszolgálhassák a vendégeknek a kávéjukat. Az irodák között száz kerekes robot gurul ide-oda, mint R2- D2, a Csillagok háborúja filmsorozat egyik "sztárja". Egyszerű feladatokat látnak el, például csomagokat kézbesítenek – derült ki a Financial Times riportjából.
Legfőbb feladatuk, hogy teszteljék a robotok és az emberek kapcsolatát, együttműködését valós körülmények között. A Naver 36 emeletes irodaépületében Szöul déli peremén már több mint egy éve zajlik ez a kísérlet. A jövő-menő robotoknak nincs saját „agyuk”, hálózatot alkotnak, amihez a vállalat felhőrendszere adja a hátteret. Ez tartalmazza az épület részletes háromdimenziós modelljét. A robotok egyszerű kameráikkal ehhez kapcsolódva tájékozódnak.
A vállalat célja az, hogy a teszt alapján exportálja az 5G-s mobiltávközlési rendszerre alapuló technológiáját más országokba. Japán, szaúd-arábiai és európai potenciális vásárlók érdeklődnek iránta.
„A Naver robotjai azért működnek jól a cég központjában, mert azt eleve robotbarátnak tervezték – mondta Park Sang-soo gazdaságkutató. – A megcélzott exportpiacokon azonban nem ez lesz a helyzet.” Emellett figyelembe kell venni az ottani informatikai infrastruktúrát és technikai szabályozást, ami eltérhet a megszokott koreai rendszerektől.
Az International Federation of Robotics szakmai szervezet szerint Dél-Korea rendelkezik a legnagyobb „robotsűrűséggel” a világon. Ezer ipari robot jut tízezer feldolgozóipari munkavállalóra. Japán esetén 399, Kínában 322, az USA-ban 274 ez a mutató. Ez főként annak tulajdonítható, hogy sok félvezetőket gyártó üzem van az országban.
A koreai tudományos akadémia szerint a szolgáltatórobotok értékesítésének értéke a 2023-as 530 millió dollárról 2026-ra 1 milliárd dollárra megy fel. Ez az ország egyik védekező módszere válaszul a dél- koreai társadalom elöregedésére. Ebben – akárcsak a robottechnológiában – szintén a világelsők között van az ázsiai ország.