2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Csillagok háborúja azok közé a sci-fik közé tartozik, amelyek szerint az embereket intelligens robotok fogják körülvenni a jövőben. Egy dél-koreai cég nagy lépésekkel halad ebbe az irányba.

Dél-Korea egyik legnagyobb technológiai vállalata, a Naver főhadiszállásán lévő kávézóban, robotok várják, hogy felszolgálhassák a vendégeknek a kávéjukat. Az irodák között száz kerekes robot gurul ide-oda, mint R2- D2, a Csillagok háborúja filmsorozat egyik "sztárja". Egyszerű feladatokat látnak el, például csomagokat kézbesítenek – derült ki a Financial Times riportjából.

Robotok a dél-koreai óriásvállalatnál, a Navernél.  Fotó: Naver.com robot, robotika, munka, Dél-Korea, Naver
Robotok a dél-koreai óriásvállalatnál, a Navernél. Fotó: Naver.com robot, robotika, munka, Dél-Korea, Naver
Legfőbb feladatuk, hogy teszteljék a robotok és az emberek kapcsolatát, együttműködését valós körülmények között. A Naver 36 emeletes irodaépületében Szöul déli peremén már több mint egy éve zajlik ez a kísérlet. A jövő-menő robotoknak nincs saját „agyuk”, hálózatot alkotnak, amihez a vállalat felhőrendszere adja a hátteret. Ez tartalmazza az épület részletes háromdimenziós modelljét. A robotok egyszerű kameráikkal ehhez kapcsolódva tájékozódnak.

A vállalat célja az, hogy a teszt alapján exportálja az 5G-s mobiltávközlési rendszerre alapuló technológiáját más országokba. Japán, szaúd-arábiai és európai potenciális vásárlók érdeklődnek iránta.

„A Naver robotjai azért működnek jól a cég központjában, mert azt eleve robotbarátnak tervezték – mondta Park Sang-soo gazdaságkutató. – A megcélzott exportpiacokon azonban nem ez lesz a helyzet.” Emellett figyelembe kell venni az ottani informatikai infrastruktúrát és technikai szabályozást, ami eltérhet a megszokott koreai rendszerektől.

Az International Federation of Robotics szakmai szervezet szerint Dél-Korea rendelkezik a legnagyobb „robotsűrűséggel” a világon. Ezer ipari robot jut tízezer feldolgozóipari munkavállalóra. Japán esetén 399, Kínában 322, az USA-ban 274 ez a mutató. Ez főként annak tulajdonítható, hogy sok félvezetőket gyártó üzem van az országban.

Robotok a céges kávézóban. Fotó: Naver
Robotok a céges kávézóban. Fotó: Naver

A koreai tudományos akadémia szerint a szolgáltatórobotok értékesítésének értéke a 2023-as 530 millió dollárról 2026-ra 1 milliárd dollárra megy fel. Ez az ország egyik védekező módszere válaszul a dél- koreai társadalom elöregedésére. Ebben – akárcsak a robottechnológiában – szintén a világelsők között van az ázsiai ország.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!