3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Környezetbarát üzemanyagot fejlesztene az egyre nagyobb problémát okozó műanyaghulladékból és a levegőből elvont szén-dioxidból egy kutatócsoport. Mindezt napenergia segítségével tennék.

Egy új, napenergiával működő technológia képes a szén-dioxidot és a műanyaghulladékot fenntartható üzemanyaggá alakítani. A Cambridge-i Egyetem tudósai olyan napenergiával működő reaktort fejlesztettek ki, amely a szén-dioxidot szingázzá alakítja, ez pedig a fenntartható, folyékony üzemanyagok kulcsfontosságú része.  Az Euronews cikke szerint ez a kutatás azért is jelentős mérföldkő az energiakutatásban, mert a korábbi kísérletekkel ellentétben nem tiszta szén-dioxidot használnak fel, a reaktor ipari üzemekből származó hulladékgázt is hasznosítani tud. Végső soron pedig ipari felhasználásra is alkalmas lehet a technológia.

Nyugdíjba mennek a mostani nafták

Erwin Reisner, a Cambridge-i Egyetem Yusuf Hamied Kémiai Tanszékének vezető kutatója szerint ez a technológia segíthetne teljesen megkerülni a fosszilis tüzelőanyagokat, mivel alternatív energiaforrást biztosítana.

Középtávon ez a technológia segíthet csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást azáltal, hogy az iparból elvonja és valami hasznos dologgá alakítja azt.

A valódi körforgásos gazdaság eléréséhez azonban a fosszilis tüzelőanyagokat teljesen ki kell iktatni. A meglévő szén-dioxid-leválasztó és -tároló (CCS) rendszerek a levegőből vonják ki a CO2-t, és a föld alatt tárolják.

Tárolás helyett hasznosítás

A meglévő technológiákkal ellentétben Reisnerék nem csak kivonnák a levegőből és szén-dioxidot és a föld alatt tárolnák, hanem hasznosítanák is azt. A kutatócsoportot egyébként a fotoszintézis inspirálta.

A környezetbarát üzemanya kikerülné hagyományos társait. Fotó: Depositphotos
A környezetbarát üzemanya kikerülné hagyományos társait. Fotó: Depositphotos

A szén-dioxidot nagyon nehéz elválasztani a belélegzett levegőben lévő különböző molekuláktól, ezért a levegőt egy lúgos oldaton „vezették át” csapdába ejtették a szén-dioxidot, miközben más gázok, például a nitrogén és az oxigén tovább mentek. A szén-dioxidot ezek után kémiai reakciók segítségével úgynevezett szintézisgázzá alakították.

A műanyaghulladékok problémáján is segít

A rendszer emellett sikeresen alakította át a műanyaghulladékot glikolsavvá, a kozmetikai iparban használt vegyületté.

Dr. Sayan Kar, a tanulmány társszerzője szerint a napenergiával működő rendszer két káros hulladékot - a műanyagot és a szén-dioxid-kibocsátást - alakítja át valami igazán hasznossá. A műanyagok ugyanis szintén jelentős problémává nőtték ki magukat: az ENSZ adatai szerint évente mintegy 300 millió tonna műanyaghulladék keletkezik, ez a mennyiség az emberi lakosság súlyának felel meg. Ennek az óriási mennyiségnek azonban csak 9 százalékát hasznosítják újra, a többi a hulladéklerakókban halmozódik fel, vagy mikroműanyagokkal szennyezi óceánokat.

A kémiai újrahasznosításhoz, amelynek során a műanyagot üzemanyaggá alakítják, rendkívül magas hőmérsékletre van szükség. Ez a folyamat ráadásul drága és nem eléggé hatékony. Resiner szerint a napenergia ebben is tud segíteni, mivel eddig még nem sikerült egyetlen folyamat során újrahasznosítani a műanyaghulladékot és csökkenteni az üvegházhatású gázokat. Egy integrált reaktort fejlesztettek ki, amely két különálló résszel rendelkezik: az egyik a műanyag, a másik az üvegházhatású gázok számára.

A kutatók szerint most egy olyan napelemes technológiáról van szó, amely egyszerre segíthet a műanyagszennyezés és az üvegházhatást okozó gázok kezelésében, valamint döntő jelentőségű lehet a körforgásos gazdaság kialakításában.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!