3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar hátterű VRG Therapeutics bejelentette, hogy kimagasló hatékonysággal rendelkező új rákellenes terápiát fejlesztettek ki, ami állatkísérletekben több, mint a felére volt képes csökkenteni az agyi tumorok méretét. 

A VRG Therapeutics egy biotechnológiai kutatás-fejlesztési vállalat, amelynek székhelye és laboratóriuma Budapesten található. A társaság közleményéből kiderül: kutatócsapat stratégiája az, hogy az általuk kifejlesztett minifehérje technológiákat felhasználva egyedi gyógymódokat hozzon létre a hagyományos gyógyszeripari megközelítések hatókörén kívül eső betegségek kezelésére.

Ilyen a leggyakoribb agydaganat, a glioblasztóma is, amely Magyarországon évente 4-500 új beteget érint, világszerte pedig kb. 250 000-et. A betegek túlélési aránya rendkívül alacsony, 100 betegből mindössze 7 beteg éli túl a betegség azonosítását követő 5 évet. A társaság az immunrendszer nagyhatékonyságú ölősejtjeit (T-sejtek) felhasználva fejleszti új terápiáját a glioblasztóma kezelésére. A CAR-T sejteknek keresztelt fenti ölősejtek olyan módosított fehérvérsejtek, amelyek sejtfelszíni kötőmolekuláik révén specifikusan képesek a tumort felismerni és elpusztítani. 

A VRG Therapeutics által kifejlesztett és szabadalmaztatott chlorotoxin (CTX) analóg, CTXA8 képes felismerni egy, a tumorsejtek felszínén kifejeződő molekulát, ami így a daganatos sejtekhez képes irányítani az ölő CAR-T sejteket, anélkül, hogy az egészséges sejteket roncsolnák.

A legújabb kísérlet a tumor növekedésének több, mint 60 százalékos gátlását eredményezte, hétből két egyed esetében pedig a tumor teljesen eltűnt. Fotó: Depositphotos
A legújabb kísérlet a tumor növekedésének több, mint 60 százalékos gátlását eredményezte, hétből két egyed esetében pedig a tumor teljesen eltűnt. Fotó: Depositphotos

A legújabb, már élőállatban (egerekben) végzett kísérleteik során a fenti, CTXA8 irányított T-sejtek hatékonynak bizonyultak az agydaganat sejtek pusztításában. A beadott CTXA8-CAR-T legmagasabb dózisa a tumor növekedésének több, mint 60 százalékos gátlását eredményezte, hétből két egyed esetében pedig a tumor teljesen eltűnt. 

A VRG Therapeutics eredményei alapján terápiájuk sokkal nagyobb hatékonysággal, kisebb toxicitás mellett képes a daganatos sejtek pusztítására, mint az elérhető terápiás módszerek, ugyanis az általuk szabadalmaztatott CTX analóg molekula rendkívüli erősséggel képes a tumorhoz kötődni, ugyanakkor az egészséges sejtekre (a kemoterápiás szerekkel szemben) nincs károsító hatással. Valóban, az állatoknál a vizsgálat során nem jelentkeztek súlyos mellékhatások, amely jelzi, hogy a terápia nagy valószínűséggel emberben is biztonságosan alkalmazható lesz.

A társaság jelenleg olyan biotechnológiai partnert keres, aki a CAR-T sejtterápiák preklinikai és klinikai fejlesztése területén nagymértékű szakértelemmel rendelkezik.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!