A 24.hu-nak nyilatkozó, neve elhallgatását kérő szállodaigazgató szerint a probléma az, hogy a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) görcsösen ragaszkodik ahhoz, hogy újabb és újabb turisztikai rekordokról számoljon be. (Gulyás Gergely kancelláriaminiszter szerint például rekorddöntés lehet a Balatonnál.)
Mint a szállodaigazgató megjegyezte, a kereskedelmi szálláshelyek forgalma az elmúlt néhány évben lett kimutatható a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központban (NTAK), elindult a kifehérítés. Tehát megjelentek olyan forgalmak a rendszerben, amelyekre korábban nem volt rálátás. Ám ezek nem minden esetben valós többletek, csupán láthatóvá váltak olyan forgalmak, amelyek most plusznak tűnnek.
2019-ben még csupán az NTAK tesztüzeme működött, ez a rendszer 2020 januártól fedi le a teljes turisztikai szálláshelykínálatot. A magán- és egyéb szálláshelyekről 2020 előtt nem volt havi adatgyűjtés. Azelőtt a Központi Statisztikai Hivatal szolgáltatta a turisztikai adatokat, ez azonban nem volt annyira pontos, naprakész és digitalizált, mint az NTAK-rendszer, emlékeztet a lap.
Holczer Ágnes turisztikai szakember szerint a különbség (turisztikai szereplők adatai vs. kormányzati kommunikáció) okát egyrészt az adatgyűjtés módszertanában és azok publikációjában kell keresni, illetve az is probléma, hogy másról beszél a szakma és másról az MTÜ.
Az első félévben nagyjából kétszázezerrel kevesebb éjszakát töltöttek a Balatonnál a magyarok, mint tavaly január és június között, ebből pedig majdnem százezres visszaesést a június hozott. A külföldi turisták száma nőtt, de összességében 134 ezerrel, 5,2 százalékkal csökkent a balatoni turizmus az első félévben.
Mörk László, a Magánszállásadók Országos Szövetségének elnöke szerint ugyanakkor magánszálláshelyeknél nincsen probléma az idei szezonban a Balatonnál, bőven van vendégük.