Elég sok furcsaságot tartalmaz a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatsora a júniusi turizmusról. Ezek közül néhány:
- májusban több volt a külföldi vendégéjszaka Budapesten, mint júniusban,
- a belföldivendég-éjszakák száma az összes turisztikai térségben csökkent,
- a belföldi vendégek száma 4,8 százalékkal magasabb, a vendégéjszakáké 2,2 százalékkal alacsonyabb volt az előző év azonos havinál.
Főleg ez utóbbi nagyon furcsa. Már régóta mondogatják a szakértők, hogy megváltoztak az utazási szokások: sokan utaznak, de átlagosan kevesebb időt töltöttek el a szálláshelyeken a vendégek. Ez a trend valóban megfigyelhető, de az ilyen kiugró adat mégis rendkívül különös. Közel 5 százalékkal több a belföldi vendégek száma, de ez mégis kevesebb éjszakát jelent.
Az ágazatot júniusban is elsősorban a külföldi vendégek húzták, a bővülés mértéke a külföldivendég-éjszakák esetében 9,4 százalékot tett ki, miközben a belföldivendég-éjszakák száma kismértékben, 2,2 százalékkal visszaesett. Ez utóbbiban ugyanakkor egy egyedi tényező is szerepet játszott, a tanrend átalakítása nyomán idén egy héttel később ért véget a tanítási időszak, amelynek köszönhetően a családok csak később tudták megkezdeni a pihenésüket
- értékelte a helyzetet Molnár Dániel, a Makronóm Intézet elemzője.
A KSH számai összességében: 2024 júniusában a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken 1,8 millió vendég közel 4,2 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 11, a vendégéjszakáké 3,1 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. A belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma – az idén egy héttel tovább tartó iskolai tanév hatására is – 2,2 százalékkal csökkent, a külföldivendég-éjszakáké 9,4 százalékkal nőtt.
A hazai szállásadók tehát akár mérgesek is lehetnének a kormányzatra a tanév menetrendje miatt: Budapest kiugró teljesítménye húzta most is pozitívba a mérleget, gyakorlatilag minden vidéki régióban kevesebb volt a vendégéjszaka, mint tavaly júniusban. Egészen konkrétan a Balatonnál, a Bükben, Győr-Pannonhalmánál, Gyulánál és a Pécs-Villány régióban is kevesebb volt az éjszaka, tehát a külföldi és a belföldi együttesen. A Balatonnál nagyon nem mindegy, hogy egy-két héttel rövidebb vagy hosszabb a nyári szezon: júniusban a tanév csúszása miatt kevesebb volt a vendégéjszaka. A külföldiek ugyan már megérkeztek a tóhoz, de nem tudták kompenzálni a hiányzó magyar nyaralókat.
Még Könnyid László, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója is arról beszélt a napokban, fontos lenne, hogy a főváros mellett a vidéki Magyarország turizmusa is fejlődjön, és a turisták Budapestről a vidékre is elmenjenek. Ez egyelőre nagyon nem látszik, hatalmas a különbség a két régió között. Májushoz képest ugyan csökkent a külföldi éjszakák száma Budapesten, de tavaly júniushoz képest még mindig elképesztő az áradat. Ugyanakkor hiába érkezik elképesztő külföldi tömeg a fővárosba, ez a vidéki régiókban nem csapódik le, több térségben még csökkent is tavalyhoz képest a foglaltság.
A németeken kívül főleg a lengyeleknek köszönhetnek sokat a hazai szállásadók, valamint az amerikai és ázsiai turisták is nagyon rátaláltak Budapestre.
A külföldi vendégforgalom bővülésében továbbra is a koronavírus-járvány után helyreállást érdemes kiemelni, valamint hazánk kedvező adottságait úgy a szálláshelyek minőségét, mint árát illetően
- fogalmazott Molnár Dániel.
Szerinte a küldő régiók szerint vizsgálva júniusban nem Európa húzta a hazai turizmust, bár a vendégéjszakák száma itt is nőtt 7,6 százalékkal. Ennek oka, hogy két fontos küldőországból (Ausztria és Románia) a megelőző évinél érdemben kevesebb vendégéjszakát töltöttek el a turisták Magyarországon, amelyet nem tudott ellensúlyozni a spanyol vendégéjszakák 40 vagy a brit 20 százalékot is meghaladó bővülése. Támogatták viszont a hazai turizmust az Ázsiából érkező vendégek, itt az elmúlt hónapok alacsonyabb vendégéjszaka-számai után júniusban 20 százalék feletti ütemű bővülést mutatnak az adatok.