Az egészséget nem veszélyeztető és a biztonságos munkavégzésre vonatkozó szabályok betartásának ellenőrzése során 281 486 munkavállaló munkavégzési körülményeit vizsgálták, és az ellenőrzött dolgozók 66,1 százalékánál tapasztaltak szabálytalanságot. Ez az arány szinte megegyezik a 2015-ös adattal, amikor a dolgozók 65,7 százalékánál találtak rendellenességet - derül ki a jelentésből.
A munkavédelmi hatóság megállapította, hogy a szabálytalan körülmények között foglalkoztatott munkavállalók 28,7 százalékának súlyos szabálytalanságok mellett kellett dolgoznia. Ez az arány 3,8 százalékponttal elmarad az előző évben mért 32,5 százaléktól.
Az ellenőrzések elsősorban az építőipar, a feldolgozóipar, a gépipar, a mezőgazdaság, a bányászat és az egészségügyi, szociális ellátás területére irányultak, ahol a munkavállalók egészségének, biztonságának veszélyeztetése gyakoribb és súlyosabb is. Az összes intézkedés 58,9 százaléka munkavédelmi, 28 százaléka munkabiztonsági, 13,1 százaléka pedig munkaegészségügyi intézkedés volt - ismertették.
A jelentés szerint a munkáltatói mulasztások 8 százaléka a nem megfelelő munkaeszközök biztosításából, 7,4 százaléka pedig a villamosbiztonsági hiányosságokból adódott. Intézkedniük kellett a felügyelőknek egyebek mellett még a veszélyes anyagok alkalmazásából eredő kockázatok becslésével, értékelésével kapcsolatos szabályok megszegése és a munkavédelmi ismeretek hiánya miatt is, az összes eljárás 6,2 százaléka, illetve 5,7 százaléka volt ilyen. Tavaly a munkavédelmi hatóság 152 esetben szabott ki eljárási bírságot, összesen 8,18 millió forint értékben - tették hozzá.
MTI