2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az orosz állami Rosneft (Rosznyeft) igazgatótanácsa Dmitrij Medvegyev államfő javaslatára Eduard Hudajnatovot nevezte ki az ország legnagyobb kőolaj- és földgázipari konszernjének elnökévé hétfői hatállyal, leváltva ezzel Szergej Bogdancsikovot, aki közel 12 évig állt a konszern élén.

Hudajnatov 2003-ban a Gazprom egyik leányvállalatától került az azóta állami többségűvé vált Rosnefthez, ott néhány éve az első elnökhelyettesi tisztséget tölti be.

Bogdancsikov a Sahalinneftegaz cégnél betöltött vezérigazgatói tisztségéből került a Rosnefthez 1997-ben, és 1998. októberben nevezték ki elnöknek. Tavaly év végi adatok szerint a Rosneft részvényeinek 0,0012 százalékával rendelkezik. Szerződése júniusban lejárt, de meghatározatlan időre meghosszabbították.

Az utóbbi 5-7 évben szinte félévente keltek szárnyra híresztelések Bogdancsikov leváltásáról, idén ezek gyakoribbá váltak, és egzotikus találgatások láttak napvilágot arról, ki kerül a konszern élére, s hová megy Bogdancsikov, az utóbbi azonban még három napja is cáfolta a távozásáról szóló híreket.

Bogdancsikov vezetésével a Rosneft a csőd széléről indult új útra, és a legnagyobb orosz kőolajipari konszernné lett. Az állam 1998-ban megpróbált megszabadulni a Rosneft 75 százaléknyi, plusz egy részvényétől, de nem akadt rá vevő. Ma a Rosneft évente 120 millió tonna kőolajat hoz a felszínre. Megszerezte egyebek között az egykor legnagyobb orosz olajcég, az azóta elítélt és börtönben lévő Mihail Hodorkovszkij Yukos (Jukosz) magánkonszernjének legértékesebb vagyonát, a Juganskneftegazt, amelynek kitermelése évi 60 millió tonna, és bekebelezte a Yukos csőd nyomán eladott vagyontárgyainak javát. Ehhez 22 milliárd dollárnyi hitelt vett fel, amiért számos bírálat érte, de adósságát sikeresen törlesztette.

A Vedomosztyi című üzleti lap korábban közölt értesülése szerint Bogdancsikovnak azért kellett távoznia, mert rossz viszonyban volt Igor Szecsin miniszterelnök-helyettessel, aki egyben a Rosneft igazgatótanácsának elnöke. Szecsin a helyzet ismerői szerint maga irányította a konszernt, és Bogdancsikov csapatának számos kulcsfontosságú tagját távolította már el. A lap jól tájékozott forrásokra hivatkozva azt írta, hogy Bogdancsikovot mindeddig Vlagyimir Putyin miniszterelnök nem engedte leváltani.

Szombaton Medvegyev találkozott Hudajnatovval, és ez után adott utasítást, hogy jelöljék a konszern elnökének.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!