Az egyéni vállalkozók száma az idén az első fél év végéig alig több mint ezerrel csökkent. Úgy tűnik, az évekig jellemző stagnálást tavaly felváltó nagy megszűnési hullám kifutott. Tavaly december végéig csaknem 41 ezer egyéni vállalkozó adta fel.
A számot némileg árnyalhatja, hogy többen nemcsak végleg megszűnők, hanem átalakulók, vagy az egyéni formát megszüntető s helyette a társas vállalkozásra váltók is lehettek. A Scale Consulting bankfejlesztési tanácsadó cég egy friss elemzése szerint a kkv-k körében a társas vállalkozások között nőtt a gazdaságilag aktívak száma, míg az egyéni vállalkozások közt csökkent.
Bár a kkv-k az összes vállalkozás mintegy 99,9 százalékát teszik ki, a gazdaság tőkéjének csupán az egyharmadát birtokolják, s több mint a felüknek még csak tőkéjük sincs nyilvántartva. Az egyéni vállalkozók és kis társas vállalkozások többségében a vállalkozás és a családi vagyon nem válik el, így nem is létezik mint klasszikus céges tőke.
A Scale szerint a sérülékeny kkv-szektor problémája az eladósodás, gyakran tetemes kockázatokat vállalnak be, a kkv-körben még ma sem jellemző a devizafedezeti ügylet kötése. A kkv-k gazdasági szerepe jelentős, bár a bruttó hozzáadott értéknek csupán a 40 százalékát adják. Ez messze elmarad a foglalkoztatásban betöltött szerepüktől, hiszen az alkalmazottak mintegy 60 százalékának ők adnak munkát. Az exportban kicsiny, csupán 20 százalék a részesedésük, írja a Világgazdaság.