3p

A Főtáv Zrt. és az Alpiq Csepeli Vállalatcsoport vezetői egy több mint 18 milliárd forintos fejlesztési megállapodást írtak alá kedden Budapesten, ami jelentősen növeli a budapesti távhőszolgáltatás versenyképességét és javítja hatékonyságát.

A projekt része az Alpiq tulajdonában lévő Csepel II Erőmű korszerűsítése és hőtermelő kapacitásának bővítése, továbbá a dél-budai és a dél-pesti, eddig szigetszerűen működő távhőrendszerek összekapcsolása is - mondta az aláírás alkalmával Briglovics Gábor, az Alpiq vezérigazgatója.

A svájci tulajdonban lévő Alpiq kettes erőműve 400 megawatt villamos- és 145 megawatt hőenergia előállítására képes. A beruházás végén - a 2017/2018-as fűtési szezonra - a hőtermelés 245 megawattra növekszik. A beruházásból 15,7 milliárd forintot a Főtáv Zrt. finanszíroz, 50 százalékban uniós forrásból - erről Fekete Csaba, a Főtáv Zrt. vezérigazgatója tájékoztatta a jelenlévőket.

Az Alpiq hozzájárulása 3 milliárd forint, de ezen felül 2019-ig további 4,3 milliárd forintot fordít a társaság a projekthez részben kapcsolódó környezetvédelmi fejlesztésekre is - tette hozzá Briglovics Gábor.

A kormány a 2014-2020 közti uniós költségvetési időszakban 12 ezer milliárd forint támogatáshoz jut, ebből 43 milliárd forintra pályázhatnak a távhőszolgáltatók - ismertette a finanszírozás központi forrását Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára. Kiemelte, a megállapodás példa értékű az állami-, illetve önkormányzati-, valamint a magánszféra fejlesztési együttműködésére. A megállapodás nyomán megvalósuló beruházás hozzájárul ahhoz, hogy 300 ezer fővárosi lakásba olcsóbban jusson el a távhő - mondta Bagdy Gábor főpolgármester helyettes.

Fekete Csaba kifejtette: az eddig külön működő távhőszolgáltatási szigetek összekapcsolásával megvalósul a verseny a közös rendszerbe hőt betápláló társaságok között. Erre a rendszerre kapcsolódik majd rá a tervezett új hulladékhasznosító mű is.

Hozzátette: a Főtáv célja az olcsó hőenergia előállítása, a hatékony működés és az új fogyasztók bekapcsolása. A közös távhőrendszer megteremtése az első és a harmadik célkitűzést - az olcsó hőenergiát és az új fogyasztók bekapcsolását - segíti - közölte.

Az Alpiq Holding Svájc piacvezető energetikai vállalata, amely az ország villamosenergia-ellátásának harmadáért felel. A holding villamosenergia-termeléssel, -kereskedelemmel és energetikai szolgáltatásokkal foglalkozik. Svájcon kívül Európa 21 országában van jelen. A 2013-as árbevétele 9,37 milliárd svájci frank volt. A vállalat 2000 óta működik Magyarországon, azóta több mint 60 milliárd forintot fektetett be és mintegy 100 főt foglalkoztat.

A Budapesti Távhőszolgáltató (Főtáv) Zrt. 1960-ban alakult Fővárosi Távfűtő Művek néven. Budapesti Távhőszolgáltató Részvénytársasággá 1994-ben alakult át, majd 2006-tól zártkörűen működő részvénytársasági formában tevékenykedik. Kizárólagos tulajdonosa - a BVK Holding Zrt.-n keresztül - Budapest Főváros Önkormányzata. A főváros 17 kerületében 238 ezer lakást és további 7 ezer nem lakossági felhasználót szolgál ki. A piaci részesedése Budapesten 30 százalékos. A jegyzett tőkéje 28,4 milliárd forint, a múlt évi árbevétele pedig 67,3 milliárd forint volt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!